Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Vakfıkebir Ekmeği Coğrafi İşaret Tescil Belgesi Takdim Töreni (04.08.2018)

Trabzon'un Vakfıkebir ilçesinin ismiyle özdeşleşen Vakfıkebir ekmeği, kaymakamlık ve belediyenin girişimleriyle Türk Patent ve Marka Kurumunca tescillenerek coğrafi işaret belgesini aldı.

Vakfıkebir'in, ekmeğinin markalaşmasına ve ilçenin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla 3-5 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen "6. Ekmek Kültür ve Sanat Festivali"nde Vakfıkebir Ekmeği coğrafi işaret tescil belgesi takdim töreni gerçekleştirildi.

Tescil belgesi, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN tarafından Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet BALTA’ya takdim edildi.

Prof. Dr. Habib ASAN, törende yaptığı konuşmada, Vakfıkebir ekmeği ile Trabzon'a özgü tescilli coğrafi işaretlerin 7 olduğunu belirterek, "Sırada Vakfıkebir külek peyniri, Sürmene pidesi ve Tonya tereyağı var. Bu ürünlerin de coğrafi işaretleri 15 Ağustos'ta tescillenecek. Bu yedi tescille beraber Trabzon şu an itibariyle Türkiye'de toplam tescil sayısı bakımından dokuzuncu sırada. Çalışmaları devam eden üç tescil alındıktan sonra sıralamada yedinci olacağız. Bunlar yeterli değil Trabzon coğrafi işaretler bakımından ilklerde olacak potansiyele ve kapasiteye sahip bir ilimiz" dedi.

Türkiye genelinde 356 tescilli coğrafi işaretin olduğunu bildiren Prof. Dr. ASAN "Yaklaşık 402 tane de işlemleri devam eden coğrafi işaretimiz var. Bir Trabzonlu olarak gurur duydum ilk defa bir sempozyum gibi coğrafi işaret anlatıldı. Bundan sonrası daha önemli. Vakfıkebir ekmeği çok değerli. Bunun ülkemizde tanıtılması ve uluslararası alanlarda tanıtılması için daha çok çalışmalıyız. Avrupa ülkeleri bu tür nimetlerden yılda 50 milyar Euro kazanıyor. Bizler de Vakfıkebir ekmeğinden para kazanıyoruz ama bu yeterli değil. Daha fazla kazanmalıyız. Onun için bir sonraki aşamamız ekmeğimizi Avrupa Komisyonu'na da tescil ettirmeliyiz. Bizler Türk Patent ve Marka Kurumu olarak her türlü desteği vereceğiz. Şu an Avrupa Komisyonu'nda üç tane ürünümüz var. Bunlar Malatya kayısısı, Antep baklavası ve Aydın inciri. 14 tane de işlemleri devam eden ürünlerimiz var. En kısa zamanda Vakfıkebir ekmeğini de Avrupa Komisyon başvurusunu yapmak istiyoruz. Bu konuda belediye ile çalışmaya hazır olduğumuzu ilan etmek istiyorum" diye konuştu.

Prof. Dr. Habip ASAN, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bunların nesilden nesile aktarılmasını, bunların nasıl üretildiğini anlatıyoruz ve miras olarak bırakıyoruz. Vakfıkebir ekmeği ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımı ve denetimi doğru dürüst yapılırsa, standartlarına göre üretimi yapılırsa buradan elde edilecek gelir sadece Vakfıkebir'e değil Trabzon'a yeter. Ekmek önemli bir kırsal kalkınma aracı olarak kullanılabilir. Sizler ve bizler bundan zenginleşebiliriz. İnşallah bu hedefleri de kısa zamanda tutturacağımıza inanıyorum. Bu tescilin Vakfıkebirimize, Trabzon'umuza ve ülkemize hayırlara vesile olmasını diliyorum." 

 

 

Fotoğraflar