Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

İzmir Teknoloji Üssü Projesi İmza Töreni (13.06.2018)

İzmir Teknoloji Üssü Projesi imza töreni İzmir’de gerçekleştirildi.

İzmir Teknoloji Üssü'nün protokolü, Başbakan Binali YILDIRIM, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk ÖZLÜ, Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Rektörü Prof. Dr Mustafa GÜDEN tarafından imzalandı.

Törende konuşan Başbakan Binali YILDIRIM "İzmir Teknoloji Üssü'nün 10 yıllık bir zaman dilimi içerisinde toplam 800 şirkete çıkmasını hedefliyoruz. Aynı şekilde uzun vadede doğrudan ve dolaylı katkılarıyla birlikte 40 bin civarında genç beyine, akıl teri üreten gençlerimize, araştırmacılarımıza iş, aş imkanı sağlayacağız" dedi.

Başbakan YILDIRIM, İzmir Teknoloji Üssü'nün 9,5 milyon metrekare alan üzerinde yapılacağını, uzun vadede bir milyon metrekarenin üzerinde kapalı alanın olacağını belirterek, "Burada küresel firmalar dahil yerel firmalar da Ar-Ge faaliyetlerini, teknoloji gelişme faaliyetlerini yapmış olacaklar. Bu şirketin görevi de altyapıyı hazır hale getirmek, burada faaliyet gösterecek firmalara altyapısı hazır yerleri teslim etmek. Üst yapıyı ve diğer ihtiyaç duydukları yapıları da bu firmalar yapmış olacak." diye konuştu.

Bu projeyi değerli kılacak en büyük aracın İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü olacağını dile getiren YILDIRIM, şöyle konuştu:

"Burada akademik çalışma yapan, araştırma yapan ağırlıkla doktora ve yüksek lisans yapan öğrencilerin olması, bu projenin geleceği için en önemli avantaj, en fazla ümit vadeden bir durum. Bu avantajı da katma değere, ülkemizin gelecek hedeflerine en güzel şekilde dönüştürmüş olacağız. Burada dediğim gibi, yerli ve küresel yatırımcıları şirket kurabilecek, Ar-Ge ve yenilikçilik desteklerinden yararlanacak. Gelişim ve risk sermayesi konularında yararlanacaklar, fikri mülkiyet haklarını geliştirecek ve değerlendirebilecekler.

- "Milli gelire 15 milyar dolar katkı sağlayacak"

Başbakan YILDIRIM, bunun İzmir ve Türkiye için çok önemli olduğuna değinerek sözlerine şöyle sürdürdü:

"Bunun ekonomimize katkısı 10 yıllık süreç içerisinde her şey yolunda giderse en az 15 milyar dolar dolayında milli gelirimize bir katkı sağlayacak. Bu tablodan İzmir Teknoloji Üssü'nün ne kadar hayati öneme sahip, ne kadar stratejik bir yatırım olduğunu kolayca tahmin edebiliriz. Bu projeyi İzmir'in gelecek yılları için lokomotif bir proje olarak görüyorum. İnşallah başka projeler de bunu takip edecek. Bu yüksek teknolojik projeler, yüksek teknoloji gerektiren işler durup dururken ortaya çıkmıyor. Bu adımlar Türkiye'nin son 16 yılda gelişim vizyonunun bir sonucudur. Türkiye her alanda olduğu gibi teknolojide de önemli atılımlar içerisinde. Teknopark sayılarının artırılması, Ar-Ge faaliyetlerine teşviklerin artırılması ve Ar-Ge'ye ayrılan kaynağın artırılması. Gayri safi milli hasılamızın yüzde 0,45'i iken bugün 1 seviyesine yaklaşmış durumda ama hedef burada durmak değil, en az 2,5 hatta milli gelirin yüzde 3 seviyesini yakalamayı hedefliyoruz önümüzdeki 10 yıl içinde."

- "Türkiye'nin gelişen ve değişen dünyada hak ettiği yeri alması lazım"

Türkiye'nin genç bir nüfusa sahip olduğunu, ülkenin kalkınmasının dinamik bir şekilde devam ettiğini kaydeden YILDIRIM, Türkiye'nin gelişen ve değişen dünyada hak ettiği yeri alması gerektiğini söyledi. YILDIRIM, Türkiye'nin bölgedeki sorumluluklarını eksiksiz yerine getirebilmesi için ekonomisiyle, savunmasıyla, yenilikçi teknolojilerdeki başarısıyla güçlenmesi, güçlü olması gerektiğini vurguladı.

Yenilikçi teknolojilerde sermayenin insan, beyin, akıl teri olduğunu ifade eden YILDIRIM, "Çok büyük sermayeye ihtiyacımız yok. O kadar zengin bir ülke değiliz ama en büyük zenginliğimiz insanımız, insan kapasitemiz, insan kaynağımız sayesinde biz gelişmiş ülkeler arasındaki farkı önümüzdeki 10-15 senede kapatabiliriz." dedi.

- "Bilgi en büyük güç haline geldi"

Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki kişi başı milli gelir farkının 2003'den 2016'ya gerilediğine dikkati çeken YILDIRIM, şunları kaydetti:

"Yani yüzde 34 artırdık. Eskiden Avrupa Birliği ortalamasının üçte biri Türkiye'nin kişi başına milli geliri oluyordu, şimdi 3'te ikisi oluyor. Keza Amerika ile aramızdaki farkı yüzde 25 kapattık. Bu teknoloji merkezleri de aynı şeyi sağlayacak. Buralarda katma değerli ürünler geliştirilecek. Bugün ihracatımızın kilo bedeli 1,5 dolar, 1,67 dolar. Bunun 4 dolara, 5 dolara çıkması lazım ki Türkiye gelişmiş ülkeler arasındaki yerini alsın. Bu da tabi geleneksel ürünlerimizle olmaz. Zeytinyağıyla, pamukla, fındıkla, üzümle tamam bunlar iş görüyor ama bunlar yetmez. Bunun üzerine daha çok akıl, daha yükte hafif, pahada ağır ürünler geliştirmemiz lazım. Gelişmiş ülkeler niye fark yapıyorlar, bilgiyi satıyorlar. Bilgi şu anda en büyük güç haline geldi. Tanklar, toplar, füzeler güçlü olmak için yetmiyor."

Başbakan YILDIRIM, bilginin katma değere dönüştürüldüğü zaman güçlü olunacağını, teknoloji üslerinden amaçlarının bir tanesinin de bu olduğunu söyledi.

2003 yılında 5 olan teknopark sayısının şu anda 77'ye çıktığını, 15 yılda ciddi bir gelişim sağlandığını, teknoparklardaki toplam hasılanın 82 milyar liraya ulaştığını anlatan YILDIRIM, "Son 15 yıldır yaptığımız düzenlemelerle tam zamanlı Ar-Ge çalışanı sayısını 29 binden 137 bine çıkardık. Aynı dönemde 6 bin olan özel sektörün tam zamanlı çalışan sayısını 72 bine çıkardık. Eskiden Ar-Ge denince devlet akla geliyordu. Şimdi dedik ki devletin araştırma, geliştirme yaparak yol alması akılcı değil, çok da verimli değil. Onun için ne yapalım özel sektöre yavaş yavaş geçiş yapalım ve kaynakları oraya aktaralım." diye konuştu.

Başbakan Binali YILDIRIM, İzmir Teknoloji Üssü'nün Türkiye'nin gelecek vizyonuna öncülük edecek bir proje olduğunu belirterek, çalışmaya katkı veren kamu kurumu temsilcilerine de teşekkür etti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk ÖZLÜ, kentte kurulacak İzmir Teknoloji Üssü'nün sadece ulusal değil, aynı zamanda uluslararası bir cazibe merkezi olacağını, burada 15-20 milyar lira Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) oluşturulmasını beklediklerini belirtti.

Bakan ÖZLÜ, İzmir'in potansiyelini, gücünü ve imkanlarını bütünleştiren Üssün, kentin sahip olduğu sanayi ve teknoloji potansiyelini bütün unsurlarıyla birlikte harekete geçireceğini söyledi.

İzmir Teknoloji Üssü'nün Türkiye'nin topyekun teknoloji geliştirme kapasitesinin artırılmasına hizmet edeceğini dile getiren ÖZLÜ, dünyada parmakla gösterilecek projenin, Türk bilim ve teknoloji dünyasında da kaldıraç vazifesi göreceğini ifade etti.

- 9,5 milyon metrekare arazi üzerinde inşa edilecek

İzmir Teknoloji Üssü'nü planlarken tüm paydaşların görüş ve önerilerini aldıklarını anlatan ÖZLÜ, şöyle devam etti:

"İzmir Teknoloji Üssü'ne ilişkin çalışmalarımız bir yıldan fazla bir süre önce başladı. Bu kapsamda muhtemel yatırımcılar, üniversiteler, teknoloji geliştirme bölgeleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla istişarelerde bulunduk. Üssü, Urla'da yaklaşık 9,5 milyon metrekare arazi üzerinde inşa edeceğiz. İzmir Teknoloji Üssü, uçtan uca her şeyin yer aldığı bir ekosistem olacak. Bu ekosistemde, global büyük yatırımcılar, lider Türk şirketleri, büyük ve orta ölçekli firmalarımız, laboratuvarlar, prototip atölyeleri ve sosyal donatılar yer alacak. İzmir Teknoloji Üssü'müz sadece ulusal değil, aynı zamanda uluslararası bir cazibe merkezi olacak. Teknoloji Üssü'nde toplamda farklı ölçeklerde 800 şirketin faaliyet göstermesini, uzun vadede doğrudan ve dolaylı etkileriyle beraber 40 binden fazla istihdam sağlanmasını, 15-20 milyar lira GSYİH oluşturulmasını planlıyoruz. Teknoloji Üssü'nün kurulumu için bir kısmı Kamu Özel İşbirliği modeliyle olmak üzere, 10 yılda 1,4 milyar lira yatırım gerçekleştireceğiz."

ÖZLÜ, İzmir Teknoloji Üssü'nde şirketlerin ihtiyaçlarına uygun biçimde, hızlı bir teşvik ve destek sistemi sunacak olan, "İzmir Teknoloji Üssü Teşvik ve Destek Ofisi"ni de hayata geçireceklerine işaret ederek, "Girişimcilerimizin yeterli finansmana erişebilmeleri için bünyesinde girişim sermayesi fonlarını barındıran özel bir finansman şirketi kuracağız. Bu projeyi, Türk Patent ve Marka Kurumu, TÜBİTAK ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ortaklığıyla gerçekleştiriyoruz ancak şunu memnuniyetle ifade etmek isterim ki, bu büyük projenin ortağı tüm Türkiye'dir, tüm İzmir'dir, tüm bilim ve teknoloji şirketlerimizdir." diye konuştu.

- "Cephaneliğimizi bilim ve teknoloji ile dolduruyoruz"

İzmir Teknoloji Üssü'nün Türkiye'yi bilim merkezi, teknoloji üssü, dijital ve ileri sanayi ülkesi olma hedefine bir adım daha yaklaştıracağına dikkati çeken ÖZLÜ, şunları kaydetti:

"Türkiye, bu hedeflere ulaşabilecek enerjiye, insan kaynağına ve motivasyona sahip bir ülkedir. Bütün mesele inanmak ve gayret göstermektir. Sanayi savaşında elimizi güçlendirecek en önemli aracın bilim ve teknoloji olduğunu biliyoruz. Cephaneliğimizi, bilim ve teknoloji ile dolduruyoruz. Ülkemizi, küresel dönüşüme hazırlamak için hamleler yapıyoruz. Bir yandan sanayide milli ve yerli duruşumuzu güçlendirirken, diğer yandan sanayi ve teknoloji hamlemizi hayata geçiriyoruz."

ÖZLÜ, Türkiye'nin, bin 150'yi bulan Ar-Ge ve tasarım merkezi, rekor kıran patent sayısı, 312 organize sanayi bölgesi, 77 teknopark ve bilim merkeziyle "büyük ve güçlü Türkiye" hedefine doğru ilerlediğini de sözlerine ekledi. 

Fotoğraflar