Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Coğrafi İşaretlerin Uluslararası Tescili Semineri (16.05.2018)

Coğrafi işaretlerin uluslararası tesciline yönelik düzenlenen seminer TÜRKPATENT’te gerçekleştirildi.

Seminerin açılışında konuşan Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, Kurum olarak coğrafi işaretler konusunda çok aktif bir yılı geride bıraktıklarını belirterek bugün itibarıyla 343 coğrafi işaretin tescil edildiğini ve 419 başvurunun işlemlerinin sürdüğünü bildirdi.

Prof. ASAN, Avrupa Birliği (AB) Komisyonunda 3 coğrafi işaretin tescil edildiğini, 13 başvurunun ise inceleme aşamasında olduğunu bildirdi.

Yılın ilk çeyreğinde de coğrafi işaret tescillerinin hızla devam ettiğini vurgulayan Prof. ASAN, yılı 100'ün üzerinde tescille tamamlamayı hedeflediklerini dile getirdi.

ASAN, Coğrafi İşaretler Dairesi Başkanlığının yürüttüğü çalışmaların önemine işaret ederek, bu konudaki kapasitelerini her geçen gün daha fazla güçlendirdiklerini kaydetti.

- "Lizbon Sistemi'ne katılmamız için davetler geldi"

Prof. ASAN, Ulusal Coğrafi İşaret Strateji Belgesi ve Eylem Planı kapsamında, coğrafi işaretler konusunda 28 ülkenin imzaladığı Lizbon Anlaşması'na dayalı Lizbon Sistemi'ne Türkiye'nin de katılmasının ele alındığını belirterek, "Lizbon Sistemi'ne katılmamızla ilgili zaman zaman davetler geldi. Biz de Türkiye olarak bu konuyu masaya yatırdık ve ülkenin Lizbon Sistemi'ne dahil olması konusuna çalışıyoruz." dedi.

AB Komisyonu ile ilgili çalıştıkları konular olduğunu ifade eden Prof. ASAN, coğrafi işaretlerin karşılıklı daha hızlı tescil edilmesi için gayret ettiklerini bildirdi.

Seminer, Coğrafi İşaretler Dairesi Başkanı Hakan KIZILTEPE ve AB Temsilcisi Catherine COMBETTE'nin sunumlarıyla sona erdi.

Etkinlik kapsamında yapılan kapalı oturumlarla; uluslararası tecrübeler irdelenerek ülkemizin katılımı gündemde olan Lizbon Sistemi değerlendirildi. AB ve Türkiye arasında karşılıklı olarak coğrafi işaretlerin daha hızlı incelenmesine yönelik görüş alışverişinde bulunuldu. Ülkemizin Lizbon Sistemine olası üyeliği sürecinde dikkat edilecek hususlar, avantaj ve dezavantajlar gözden geçirildi.

Ülkemizdeki tescil sahiplerinin, marka vekillerinin ve kalkınma ajanslarının katılımı ile gerçekleşen açık oturumlarda ise coğrafi işaretlerimizin AB’de daha etkin korunabilmesine yönelik bilgiler, AB başvuru süreçlerine ilişkin tecrübeler paylaşıldı.

Program

Fotoğraflar