Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Şanlıurfa'ya Özgü 13 Ürünün Coğrafi İşaret Belgeleri Teslim Töreni (24.03.2018)

Şanlıurfa’ya özgü 13 ürünün coğrafi işaret belgeleri Urfa’da gerçekleştirilen törenle başvuru sahiplerine teslim edildi.

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habib ASAN törende yaptığı konuşmada 2017 yılında 100'den fazla ürünün tescil edildiğini belirterek, Şanlıurfa'nın bu alanda en önde gelen il olduğunu ifade etti.

ASAN, "Devam eden başvurulara baktığımız zaman gördüğüm kadar Şanlıurfa kısa bir süre içinde liderliği kolay kolay bırakmayacak gibi görünüyor. Bence bu başvuruları almaya devam ederken biz bu işten daha fazla nasıl para kazanabiliriz? Uluslararası alanda nasıl bu tescilleri nasıl arttırabiliriz? Marka değerini nasıl arttırabiliriz? Bunlara çalışmamız gerekiyor. Ülke olarak bu işten daha fazla para kazanıp zenginlik yaratırız diye düşünüyoruz." diye konuştu.

TOBB Başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLU da Türkiye'nin her yerinde peynir bulunduğunu ancak Fransa'nın bu ürünle büyük paralar kazandığını hatırlatarak, "Yoğurt bizim atalarımızdan kalmasına rağmen Avrupa'da herkes 'Yunan yoğurdu' diyor. Bunları tescillemekle işimiz bitmiyor baklava, kaysı ve incirde olduğu gibi bu ürünlerimizi de Avrupa Birliği'nde tescillememiz lazım yoksa elimizden gider. Biz TOBB olarak her türlü katkıyı sunmaya hazırız" dedi.

AK Parti Şanlıurfa milletvekili Faruk ÇELİK de ürünlerin tecil edilmesinin önemli olduğunu belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

ŞUTSO Kayyum Heyeti Başkanı İsmail DEMİRKOL, HİSARCIKLIOĞLU ve ASAN'a teşekkür ederek yöresel hediyeler takdim etti.

Törende ciğer kebabı, tırnaklı ekmek, haşhaş kebabı, açık ekmek, pencer (pazı) boranisi, yumurtalı köfte, isot çömleği, frenk çömleği, üzlemeli pilav, lebeni, su kabağı yemeği, zerde ve külünçenin coğrafi işaret tescil belgeleri teslim edildi.

Fotoğraflar