Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Dalama Tandırı Coğrafi İşaret ve Tescil Belgesi Töreni (09.11.2017)

Adnan Menderes Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı açılış programına Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN’da katıldı.

Adnan Menderes Üniversitesi’nde düzenlenen Akademik yılı ve Teknokent açılışına katılan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk ÖZLÜ, TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN’la birlikte Efeler Belediye Başkanı Mesut ÖZAKCAN’a ‘Dalama Tandırı Coğrafi İşaret ve Tescil Belgesini’ verdi.

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habib ASAN, “Biz 2017 yılını özellikle coğrafi işaretler alanında önemli bir atılım yılı olarak belirledik. Yıl sonuna kadar en az 700 coğrafi işaret tescili yapmayı öngörüyoruz. Geriye kalan iki aylık sürede bu hedefimizi tutturacağız. Türkiye de coğrafi işaret olmayan ilimiz kalmayacak. Aydın ilimizin 2016 yılı itibariyle 578 marka başvurusu ve bu başvuruyla Türkiye’de yirmi birinci, 37 patent başvurusu ile Türkiye’de on altıncı, 37 faydalı model başvurusu ile Türkiye’de on dördüncü ve 194 tasarım başvurusuyla Türkiye’de on altıncı sırada. Hiç kuşkusuz ki bu ilimizin potansiyeli çok fazla. Bu gün burada Bakanımızın katılımıyla gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizde bu başvuruların artmasına katkı sağlayacak, yerel ekonomiye katkı sunacağını düşünüyorum. Ben tescil işlemleri tamamlanan Efeler İlçemizi tebrik ediyorum. Dalama Tandırı coğrafi işaretinin başta Aydınımıza, Efeler ilçemize, ülkemize, üreticilerimize, esnafımıza hayırlı olmasını ve bol kazançlar getirmesini diliyorum” dedi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk ÖZLÜ yaptığı konuşmasında “Coğrafi işaret konusu Türkiye’de çok bilinen bir konu değil. Coğrafi işaret belgesi verebileceğimiz İki bin 500’e yakın ürün var Türkiye’de potansiyel olarak. 10 Ocak 2017’de yürürlüğe giren kanunla, coğrafi işaretler konusu yasal zemine kavuşturuldu ve coğrafi işaretler alanında büyük açılım gerçekleştirildi. Coğrafi işaretlerin farkında olup bugün bu tescil belgesini alan başta Efeler Belediye Başkanımız Mesut ÖZAKCAN’a, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanımıza teşekkür ederek, tebriklerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Aydın Ticaret Odası tarafından Avrupa Birliği’nde coğrafi işaret tescili yaptırılan Aydın inciri ile Aydın Ticaret Borsası tarafından tescil başvurusu yapılan Aydın kestanesini tadan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk ÖZLÜ, İncirliova Deve Sucuğu için coğrafi işaret başvurusunu Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN'a bizzat kendisi teslim etti.

Törenin ardından TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, Adnan Menderes Üniversitesi Senatosuna yönelik olarak ‘Yeni Patent Kanunu ve Üniversitelerimiz’ konulu bir konferans verdi. Prof. ASAN sunumunda, 10 Ocakta yürürlüğe giren Sınai Mülkiyet Kanunu ve üniversitelerimizdeki patentler hakkında geniş bilgilere yer verdi. 

Fotoğraflar