Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Fikri ve Sınai Haklar Koordinasyon Kurulu 18. Toplantısını Gerçekleştirdi (18.07.2017)

Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Koordinasyon Kurulu 18. Toplantısı, 18 Temmuz Salı günü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan ASLAN ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer ARISOY başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıda, 2017 yılının ilk yarısında fikri ve sınai mülkiyet alanında yaşanan gelişmeler, Avrupa Birliği 2016 Türkiye İlerleme Raporu Fikri Mülkiyet Faslındaki tespitler, Ulusal Fikri Haklar Strateji Belgesi ve Eylem Planı ile Ulusal Coğrafi İşaretler Strateji Belgesi ve Eylem Planının uygulanmasına yönelik çalışmalar, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı Taslağı çalışmaları, Türkiye'de yayıncılık sektörünün mevcut durumu, Dünya Ekonomik Forumu Küresel Rekabetçilik Endeksine göre Türkiye'nin fikri mülkiyet hakları sıralamasındaki konumu, Türkiye'deki fikri haklar alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve faaliyetleri değerlendirildi.

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, sınai mülkiyet hakları konusunda yaşanan gelişmelere ilişkin bir sunum gerçekleştirdi.

2008/7 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile kurulan ve sekretaryasını Türk Patent Enstitüsü'nün yürüttüğü Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Koordinasyon Kurulu, Adalet Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, AB Bakanlığı, TÜBİTAK, Türk Patent Enstitüsü, Telif Hakları Genel Müdürlüğü ve TOBB’dan üst düzey temsilcilerin katılımıyla teşekkül etmekte ve yılda iki kez toplanıyor.

Fotoğraflar