Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

TÜRKPATENT'de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Töreni (14.07.2017)

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle Türk Patent ve Marka Kurumu’nda bir etkinlik düzenlendi. 

Tüm çalışanların katılım sağladığı etkinlik, 15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemizin birliğine ve demokrasimize karşı gerçekleştirilen hain saldırıda şehit olan vatandaşlarımızın anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. 

Hain saldırıya ilişkin Cumhurbaşkanlığımız tarafından hazırlanan belgeselin izlenmesinin ardından Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. 

Prof. Dr. Habip ASAN konuşmasında “15 Temmuz hain darbe girişimi sürecinde yaşananlar sadece Türkiye Cumhuriyeti tarihinde değil, Türk milleti tarihinde de benzeri olmayan kara bir lekedir.

15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimi, Moğolların Anadolu’yu istilasında, Haçlılarla mücadelede, en yakın dönemde işgal kuvvetlerinin Anadolu’da Polatlı yakınlarına kadar geldiğinde bile yaşanmamıştır ”dedi. 

Ülkemizde 15 Temmuz’da yaşanan hadiseyi ve bunu gerçekleştiren FETÖ/PDY Terör Örgütü’nü, 11. Yüzyılda, afyonla uyuşturduğu fedaileriyle Ortadoğu ve İran’da büyük bir terör yaratan Hasan SABBAH’ın terör örgütü “Haşhaşiler”e benzeten Prof. ASAN, 15 Temmuz’un da Türk Milleti içerisine sızmış asker kılıklı teröristler tarafından gerçekleştirilmiş olduğunu ifade etti. 

Prof. ASAN, 15 Temmuz’da yaşanan hadiseyi gerçekleştiren teröristlerin kendi insanına, kendi silah arkadaşlarına, kendi polisine silah çekerek, gazi meclisimizi bombalayarak büyük bir alçaklık gösterdiklerini, olayın bu boyutuyla tarihimizdeki tüm darbe girişimlerinden farklı bir yönü olduğunu belitti. 

FETÖ/PDY Terör Örgütünün, 1960’lı yıllardan itibaren büyük bir gizlilikle faaliyetlerini sürdürdüğünü anlatan Prof. ASAN, “FETÖ/PDY Terör Örgütü devletimizin tüm kurumlarına akla gelmedik yöntemlerle sızarak ve nihayetinde 15 Temmuz gecesi terörist bir örgüt olarak devlet ve milletimizin imkanlarını kullanılarak katliama girişmiş, devletimizi teslim almaya çalışmıştır.” dedi. 

Prof. Dr. Habip ASAN, “15 Temmuz gecesi gerçekleştirilmeye çalışılan bu hain darbe girişimi, Cumhurbaşkanımızın kararlı tavrı, Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunan siyasi partilerin ortak duruşu ve Türk Milletinin bu hain darbe girişimi karşısındaki dik duruşu ile başarısızlığa uğratılmıştır” diye ekledi. 

Halen devlet ve milletimizin imkanları kullanılarak çeşitli fiili saldırılar ve tehdit yöntemleriyle kaos ortamının sürdürülmeye çalışıldığını aktaran Prof. ASAN, ‘Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ olarak ilan edilen 15 Temmuz günü, 250 vatandaşını şehit veren, 2 bin 193 vatandaşı gazi olan Türk Milleti’nin bu günleri sabır, sağduyu ve kararlılıkla aşacağını söyledi. 

Prof. Dr. Habip ASAN, konuşmasını, geleceğimiz olan geçlerimizin akıl ve bilimi referans almalarının çok önemli olduğunu vurgulayarak, devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller"  söylemi ile daha aydınlık bir geleceğe yürüyeceğimize olan inancını dile getirerek ve “Darbe girişimini önleyen Türk Milletinin ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü kutluyor, mücadelede canlarını feda eden şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yad ediyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum” diyerek tamamladı.

Fotoğraflar