Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

'Hezarfen' Bursa'da Mobilya Sektörüne Yönelik Başlatıldı (12.07.2017)

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından KOBİ’lere yönelik olarak geliştirilen ’Hezarfen' Teknoloji ve Tasarım Geliştirme Projesi Bursa’da, Mobilya Sektörüne yönelik başlatıldı.

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, açılışta yaptığı konuşmada, Bursa’da sınai mülkiyet konusundaki farkındalığın oldukça yüksek bir seviyede olduğunu söyledi. Kelime olarak “Çok şey bilen” anlamına gelen Hezarfen projesinin 10 yıldır uygulandığından söz ederek bugüne kadar yapılan uygulamalar hakkında bilgiler verdi. 2010 yılında projeye tasarım bileşeninin eklendiğini belirten ASAN “İnegöl’de mobilya sektörüne uygulamayı hedefliyoruz” dedi. ASAN projeden şimdiye kadar 3 bin kişinin yararlandığını 300 firmaya da danışmanlık yapıldığını sözlerine ekledi.

Projenin çok daha başarılı olması için TÜRKPATENT olarak gerekli özenin gösterileceğini ifade eden ASAN; katma değeri yüksek üretim yapısına geçmenin önemini vurguladı.Bunu sağlamanın yolunun bölgesel ve ulusal markalar, özgün tasarımlar, patentler yaratmak olduğunu beliritti.

Projenin temel amacının; sanayici ve girişimcilere patent, marka ve tasarımı kullanarak rekabet güçlerini arttırmayı öğretmek olduğunu vurgulayarak "Büyük düşünmeliyiz" dedi.

TÜRKPATENT olarak İnegöl’ün büyük bir potansiyeli olduğunu söyleyen ASAN "Buradan çıkacak başarı hikayelerinin tüm Türkiye ekonomisine katkı sağlayacağına inanıyoruz" dedi.

Açılışa İnegöl Belediye Başkan Yardımcısı Alper TABAN, İnegöl Kaymakamı Ali AKÇA, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin ANIL, İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği Başkanı Yavuz UĞURDAĞ, İnegöl Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Zeki ŞAHİN ile firma temsilcileri ve ilgililer katılım sağladı.

Açılış programı çerçevesinde, projenin uygulanmasına yönelik hazırlanan işbirliği protokolünün imzalanmasının ardından, bölgede en fazla patent, faydalı model, marka ve tasarım başvurusu yapan firmalar ödüllendirildi.

Program  

Fotoğraflar