Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Şanlıurfa Coğrafi İşaretler Çalıştayı (20.06.2017)

Türk Patent ve Marka Kurumu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Şanlıurfa Valiliği ile Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde düzenlenen "Coğrafi İşaretler Çalıştayı" Şanlıurfa'da gerçekleştirildi. 

Törenin açılışında bir konuşma yapan Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, kurumun çalışma konuları, tescil esasları ve markaların korunması hakkında bilgiler verdi. Prof. ASAN, TÜRKPATENT'in Türkiye’yi fikri mülkiyet konusunda temsil ettiğini belirterek “Ülkelerin fikri hazineleri, sahip olduğu özgün tasarımlar, markalar, coğrafi işaretlerdir. Bunların merkez bankası, marka ve patent kurumlarıdır. Ülkemizdeki bu kurum da TÜRKPATENT'dir." dedi. Prof. Habip ASAN ülkelerin marka değerinin önemini vurgulayarak şunları söyledi; "Bundan kırk sene öncesine gittiğinizde ülkelerin toplam varlıkları içindeki maddi varlıkların oranı yüzde 80 oranındaydı. Markaların değer oranı ise yüzde 20’nin altındaydı. 2000’li yıllara geldiğimizde ise bu tersine döndü. Ülkelerin marka varlıkları, fikri varlıklarının değeri tüm varlıklarının değerinin yüzde 87'sine ulaşmış, sahip oldukları maddi varlıkların değeri yüzde 20’nin altına gerilemiş durumdadır." 

TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN konuşmasının sonunda coğrafi işaret tescil belgesi alan Birecik Patlıcanı ve Urfa Ekşilisi'nin de Şanlıurfa’ya hayırlı olmasını diledi.

Açılış töreni sonrası Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından başvurusu yapılan "Urfa Ekşilisi Coğrafi İşaret Tescil Belgesi"ni Oda Başkanı İsmail DEMİRKOL alırken, Birecik Belediyesi tarafından başvurusu yapılan "Birecik Patlıcanı Coğrafi İşaret Tescil Belgesi" de Belediye Başkanı Faruk PINARBAŞI'na verildi.

Çalıştaya TÜRKPATENT Başkanının yanı sıra, Şanlıurfa Valisi Güngör Azim TUNA, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan TAŞALTIN, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Uğur BÜYÜKHATİPOĞLU, Birecik Belediye Başkanı Faruk PINARBAŞI, Harran Belediye Başkanı Mehmet ÖZYAVUZ, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail DEMİRKOL, Şanlıurfa STK başkanları ve davetliler katıldı.

Coğrafi işaretlerin önemi, Sınai Mülkiyet Kanunu, tescilli coğrafi işaretlerin denetimi ve AB tescil süreçleri, Şanlıurfa’da tescil edilen ve başvurusu yapılan coğrafi işaretlerle ilgili konularda bilgilendirmelerin yapıldığı çalıştay, Şanlıurfa Valiliği Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

 

Fotoğraflar