Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Buluşçularımız "2017 Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı"ndan Ödüllerle Döndüler (12.06.2017)

8 - 11 Haziran 2017 tarihleri arasında Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) desteği ile Güney Kore’nin Seul kentinde düzenlenen 2017 Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarına katılan, 3 buluşçumuz da ödülle döndü.

Buluşçularımız, 2 Altın 1 Gümüş Madalya ile IFIA, WIPO, Endonezya, İran, Makedonya, Tayvan ve Lübnan Özel Ödüllerini aldılar. 

Prof. Dr. Nuray ÇAĞLAR "Enzimatik Fenton ile Gerçekleştirilen Yeni Bir Arıtma Yöntemi" ile Altın Madalya, IFIA En İyi Buluş, Makedonya Özel Ödülünü aldı.

Yrd. Doç. Leyla Türker ŞENER  “El Kullanmadan Dişleri Fırçalama Cihazı” ile Altın Madalya, WIPO, İran, Tayvan Özel Ödülünü alırken,

Esin Öney NAYİR'de “Giysi ile İrtibatlandırılan Çanta” ile Gümüş Madalya, Lübnan, Endonezya Özel Ödüllerine layık görüldü.

TÜRKPATENT olarak kadın buluşçularımızı kutluyor. Tüm buluşçularımıza desteğimizin daima süreceğini ifade ediyoruz.

"2017 Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı"nda ödül alan buluşçularımızın buluşları ayrıntılı olarak  şöyle: 

Prof. Dr. Nuray ÇAĞLAR “Enzimatik Fenton ile Gerçekleştirilen Yeni Bir Arıtma Yöntemi”

Buluş özellikle yoğun organik yük içeren atık suların kimyasal arıtımını sağlayan yeni bir tür enzimatik fenton arıtma yöntemine ilişkindir. Söz konusu arıtma yönteminin özelliği fenton ajanı ile birlikte lakkaz enziminin tek bir adımda kullanılmasıdır. Buluş ile açıklanan arıtma yöntemi gemi atık suları gibi kimyasal oksijen ihtiyacı yüksek atık sularında verimli sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Buluş konusu yöntemde kullanılan kimyasal maddeler büyük oranda harcandığı ve ortaya çıkan çamurun toplam organik karbon miktarı düşük olması nedeniyle çevre dostu bir arıtma yöntemidir.

Esin Öney NAYİR “Giysi ile İrtibatlandırılan Çanta”     

Buluş, bir çantanın mesnetlenmiş halde bulunduğu giysilerle ilgilidir. Söz konusu giysi, çantayı en az bir noktadan mesnetlemek üzere giysiye sabitlenmiş en az bir uzunlamasına şerit ve çantanın yükünü paylaştırmak üzere giysi ile irtibatlandırılmış en az bir ilave mesnetleme noktası ihtiva etmektedir. Buluşun değişik yapılanmalarında söz konusu şeritler ve mesnetleme noktaları farklı şekillerde düzenlenerek entegre halde çanta ihtiva eden giysi yapıları sunulmaktadır.

Yard. Doç. Leyla TÜRKER ŞENER ve Dr. Hülya ÇAKIR KARABAŞ “El Kullanmadan Dişleri Fırçalama Cihazı” 

Buluş, kendi başına hareket kabiliyeti olmayan veya kaybetmiş engelli kişilerin dişlerini fırçalama işlemini kolaylaştıracak, kişinin kafasına tutunabilen yapısının üzerinde ağız içinde tüm dişleri fırçalayacak şekilde monte edilmiş bir diş fırçası kafasına sahip, kişinin ellerini kullanmadan dişlerini fırçalamasını kolaylaştırmak üzere geliştirilen el kullanmadan dişleri fırçalama cihazı ile ilgilidir.

BROŞÜR ENG

 

Fotoğraflar