Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Türk Patent ve Marka Kurumu İşbirliğinde "Markaların Hukuki Boyutu" Konulu Seminer Gerçekleştirildi (07.06.2017)

Türk Patent ve Marka Kurumu, Ankara Üniversitesi ve Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) işbirliğinde “Markaların Hukuki Boyutu” konulu bir seminer düzenlendi.

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü 100. Yıl Konferans Salonunda gerçekleştirilen seminerde, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN açılışta bir konuşma yaptı. Prof. ASAN yaptığı konuşmasında; ülkelerin ve şirketlerin fikri ürün varlıklarının maddi varlıklarına oranla bundan yirmi yıl öncesine kadar %20’lerde iken son yıllarda bu oranın %80’e ulaştığını ifade etti. Fikri hakların giderek artan önemine binaen gelecek yıllarda bu oranın daha da artacağına işaret eden ASAN, bu gelişmelere ülkemizin de kayıtsız kalmadığını, toplumsal bilinçlenmeye ek olarak bu yıl ilk kez mezun veren yüksek lisans programı ile mesleki altyapının da güçlendiğini vurguladı. Dünyada yalnızca 7 ülkede örneği bulunan yüksek lisans programından bu yıl 8 ülkeden 10 yabancı öğrenci ve 6 Türk öğrenci olmak üzere 16 mezun verildiğini hatırlatan Prof.Habip ASAN, programın patent ve tasarım hukuku alanında ihtisaslaşmayı hedelediğini, bu özelliği ile de diğer programlardan farklılaştığına dikkat çekti. Programın ilk yılı olmasına rağmen oldukça başarılıyla tamamlanmasından memnuniyet duyduğunu belirten Prof. ASAN "Bu yıl edinilen tecrübenin önümüzdeki yıllarda gerçekleştirilecek çalışmalara ışık tutacağına inanıyorum." dedi. TÜRKPATENT Başkanı son olarak, programın hayata geçirilmesindeki katkılarından dolayı, Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı Genel Direktörü Francis Gurry ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş’e teşekkür etti. 

Açılışta Prof. ASAN’ın yanı sıra Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İBİŞ ve WIPO Eğitim Görevlisi Martha CHIKOWORE birer konuşma yaptı.

Yabancı misyon temsilciliklerinden sağlanan geniş katılımın yanı sıra çok sayıda akademisyen, avukat ve marka vekilinin yer aldığı seminerin moderatörlüğünü, FİSAUM Müdürü Prof. Dr. Arzu OĞUZ üstlendi. Seminerde TÜRKPATENT sınai mülkiyet uzmanları tarafından, “Türkiye’deki Marka Trendleri ve Aktiviteleri”, “Marka Hakkına Tecavüz ve Marka Hakkına Tecavüz Halinde Açılabilecek Davalar”, “Telif Hakları ve Marka İlişkisi” ile “TTIP, TPP ve Yeni Nesil Serbest Ticaret Anlaşmalarının TRIPS ile Karşılaştırılması” konuları anlatıldı.

Seminer sonunda “Fikri Mülkiyet Hukuku İngilizce Yüksek Lisans Programı 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı” mezunlarının diploma töreni gerçekleştirildi.  Etkinlik programı başarıyla tamamlayan mezunlara katılım sertifikalarının verilmesiyle sona erdi.

Fotoğraflar