Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Fikri Mülkiyet Yüksek Lisans Programı Öğrencilerine Patent Sürecini Prof. Dr. Habip ASAN Anlattı (08.05.2017)

Türk Patent ve Marka Kurumu, Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) işbirliği ile Ankara Üniversitesi’nde oluşturulan Fikri Mülkiyet Yüksek Lisans Programı'na kayıtlı öğrenciler, patent başvuru sürecine ilişkin konuların anlatıldığı dersi Türk Patent ve Marka Kurumu’nda aldılar.

TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN öğrencilere, patent başvurusunun ve online araştırmanın nasıl yapılacağına, dosyalama işlemlerine, patent hukukuna ilişkin konuları örnek dosyalar üzerinden anlattı.

Mevcut durumda Fikri Mülkiyet Yüksek Lisans Programı çerçevesinde Gürcistan, Hindistan, Endonezya, Mısır, Peru, Vietnam gibi farklı ülkelerden öğrenciler öğrenim görüyor.

Fikri Mülkiyet Yüksek Lisans Programının eğitimci kadrosunda, ülkemizde fikri mülkiyet çalışmalarına ve doktrinine önemli katkılarda bulunmuş akademisyenlerin yanı sıra, yerli, yabancı konunun uzmanları ve uygulayıcıları da destek sağlıyor.

İngilizce dilinde gerçekleştirilen programa öğrenci olarak profesyonel yaşamlarında marka, patent, endüstriyel tasarım, telif hakları konularında uzmanlaşmış kişilerin yanı sıra, yurt dışından öğrenciler de katılabiliyor.

Türk Patent ve Marka Kurumu’nun Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı'na (WIPO) yaptığı başvuru ile 2008 yılında başlatılan Türkiye'de fikri mülkiyet yüksek lisans programları açılması süreci, 2016–2017 eğitim-öğretim yılında fikri mülkiyet yüksek lisans programının Türkiye'de açılması ile sonuçlanmıştı.

Fotoğraflar