Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı'nın İkincisi - ISIF'17 Açıldı (02.03.2017)

İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’nın ikincisi - ISIF’17 2 Mart 2017 tarihinde İstanbul’da başladı.

02-04 Mart 2017 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek Fuarın açılışını, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı Birim Başkanı Quan-Ling SIM ve Avrupa Patent Ofisi Avrupa İşbirliği Direktörü Carlo PANDOLFI yaptı.

TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, açılışta yaptığı konuşmada henüz ikincisi gerçekleştirilen İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’nın IFIA’nın araştırmasına göre dünyada gerçekleştirilen uluslararası büyük fuarlar arasında ilk beş fuar arasında yer aldığını aktardı.

Prof. Dr. ASAN, 2016 yılının dünyada ve ülkemizde yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Türk Patent ve Marka Kurumu açısından sınai mülkiyet alanında başarılı sonuçların alındığı bir yıl olduğunu ifade etti. "Yaklaşık on yıldır üzerinde çalıştığımız Sınai Mülkiyet Yasa Tasarısının 10 Ocak 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi" diyen Prof. ASAN, yaklaşık 200 maddeden oluşan yasanın hazırlanışından yasalaşıncaya kadar geçen süreci ve yasanın önemini anlattı.

2016 yılında elde edilen bir diğer önemli başarının TÜRKPATENT'in WIPO Genel Kurulu'nda Uluslararası Patent Araştırma ve İnceleme Otoritesi olarak atanması olduğunu anımsatan Prof. ASAN, sözlerine, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında öğretime başlayan, WIPO ile işbirliği sonucu Ankara Üniversitesi’nde açılan Fikri Mülkiyet Yüksek Lisans Programının da elde edilen bir başka başarılı sonuç olduğunu ekledi.

2016 yılında Türkiye’de yerli patent başvurularında %17’lik bir artış sağlandığına dikkat çeken Prof. ASAN, faydalı modelle birlikte düşünüldüğünde Türkiye’nin yılda 10 bin patent ve faydalı model başvurusu yapılan bir ülke konumuna geldiğini kaydetti.

Prof. ASAN, Türkiye'nin marka başvurularında son beş yılda 100 binin üzerinde marka başvurusuyla Avrupa’da en fazla marka başvurusu yapılan ülke, tasarım başvurularında da Avrupa’da 3. sırada olan ülke konumunu koruduğunu söyledi.

Bugün açılışı yapılan İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı ISIF’17’de yaklaşık 370 buluşun sergileneceğini, bunlardan 105 tanesinin Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edildiğini aktaran Prof. ASAN, 32 ülke katılımcılarına teşekkür ederek, katılımcı ülke sayısının artmasına yönelik temennilerini dile getirdi.

Fuar kapsamında buluşların sergilenmesi dışında, buluşçuları ve girişimcileri biraraya getirmeye yönelik etkinliklerin de yer aldığını anlatan Prof. ASAN, Fuarın son günü gerçekleştirilecek Ödül Törenine, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk ÖZLÜ’nün de katılacağı bilgisini paylaştı.

Açılış konuşmalarının ardından Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı Birim Başkanı Quan-Ling SIM ve Avrupa Patent Ofisi Avrupa İşbirliği Direktörü Carlo PANDOLFI, buluşların sergilendiği standları gezerek buluşçulardan buluşları hakkında bilgiler aldılar.

Fuarda Sergilenen Buluşlar