Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Fikri Mülkiyet Yüksek Lisans Programı Öğrencileri "Yeni Sınai Mülkiyet Kanunu ve Fikri Mülkiyet Yüksek Lisans Programı Tanıtım Toplantısı"na Katıldı (13.02.2017)

Türk Patent ve Marka Kurumu, Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) işbirliği ile Ankara Üniversitesi’nde oluşturulan Fikri Mülkiyet Yüksek Lisans Programı'na kayıtlı öğrenciler, Türk Patent ve Marka Kurumu, Ankara Üniversitesi ve WIPO  işbirliği ile düzenlenen “Yeni Sınai Mülkiyet Kanunu ve Fikri Mülkiyet Yüksek Lisans Programı Tanıtım Toplantısı”na katıldı.

Mevcut durumda Fikri Mülkiyet Yüksek Lisans Programı çerçevesinde Gürcistan, Hindistan, Endonezya, Mısır, Peru, Vietnam gibi farklı ülkelerden 17 öğrenci öğrenim görüyor.

Fikri Mülkiyet Yüksek Lisans Programının eğitimci kadrosunda, ülkemizde fikri mülkiyet çalışmalarına ve doktrinine önemli katkılarda bulunmuş akademisyenlerin yanı sıra, yerli, yabancı konunun uzmanları ve uygulayıcıları da destek sağlıyor.

İngilizce dilinde gerçekleştirilen programa öğrenci olarak profesyonel yaşamlarında marka, patent, endüstriyel tasarım, telif hakları konularında uzmanlaşmış kişilerin yanı sıra, yurt dışından öğrenciler de katılabiliyor.

Programı tamamlayan katılımcıların bu çok kültürlü ortamda aldıkları eğitimlerle, uluslararası hukuk ve uygulamalara hakim bir şekilde fikri ve sınai mülkiyet hakları alanında ihtiyaç duyulan yüksek düzeyde eğitimli ve donanımlı insan kaynağı ihtiyacını gidermesi hedeflendi.  

Türk Patent ve Marka Kurumu’nun Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı'na (WIPO) yaptığı başvuru ile 2008 yılında başlatılan Türkiye'de fikri mülkiyet yüksek lisans programları açılması süreci, 2016–2017 eğitim-öğretim yılında fikri mülkiyet yüksek lisans programının Türkiye'de açılması ile sonuçlandı.

Fotoğraflar