Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Antep Beyranı ve Antep Yuvalaması Coğrafi İşaret Tescil Belgeleri Takdim Töreni (20.01.2017)

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Türk Patent ve Marka Kurumu’na tescili için başvurusu yapılan Antep Beyranı ve Antep Yuvarlaması / Antep Yuvalaması Coğrafi İşaret başvurularının tescil belgeleri bugün TÜRKPATENT'te gerçekleştirilen törenle Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma ŞAHİN'e takdim edildi.

Törene katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali ÇELİK, yaptığı konuşmada, Antep Beyranı ve Antep Yuvarlaması yemeklerine verilen belgelerle birlikte, Türkiye'deki coğrafi işaret sayısının 200'e çıktığını bildirdi.

Gaziantep'in, coğrafi işaretler konusunda farkındalığı yüksek şehirlerin başında geldiğine işaret eden ÇELİK, AB nezdinde tescil edilen ilk coğrafi işaretin Antep baklavası olduğunu hatırlattı.

ÇELİK, son zamanlarda tüketicilerin geleneksel ve yerel ürünlere ilgisinin arttığına dikkati çekerek, "Coğrafi işaret, o ürünün gerçekten de o coğrafyada ve geleneksel prensiplere uygun şekilde üretildiğini teminat altına alıyor. Bu özellikleri nedeniyle bu işarete sahip ürünler, pazarlara daha yüksek fiyatlarla girebiliyor." diye konuştu.

Türkiye'de coğrafi işaret tescilini ve bu tescillerin ekonomik faydaya dönüşmesini çok önemsediklerini vurgulayan ÇELİK, Antep Beyranı ve Antep Yuvarlaması yemeklerine verilecek belgelerle birlikte ülkedeki coğrafi işaret sayısının 200'e çıktığını bildirdi. 

ÇELİK, şehirlere, belediyelere, STK'lara, odalara, bu konuda hassas olmaya, birlikte hareket etmeye ve ülkedeki coğrafi işaret belgesine sahip ürünleri artırma çağrısında bulundu. 

- "81 ile örnek olmak istiyoruz"

Gaziantep belediye Başkanı Fatma ŞAHİN de Anadolu'nun bir hazine olduğunu ve bu hazinede hak edilen noktalara gelebilmek için önce yasal altyapının güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Sınai Mülkiyet Kanunu'nun çok önemli olduğunun altını çizen ŞAHİN, yasanın yeni dönemde daha güçlü rekabet etme şansı vereceğini belirtti. 

ŞAHİN, tescillenen yemekler hakkında bilgi verdi. Yuvalamanın bayramlarda yapılan geleneksel bir yemek olduğunu anlatan ŞAHİN, Beyran'ın ise kas ve kemik hastalıklarına iyi gelen bir lezzet olduğunu aktardı. Üç yıl önce Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) yaratıcı şehirler ağını keşfettiklerine dikkati çeken ŞAHİN, "Bu gördüğünüz lezzetleri, UNESCO'nun ana binasına, Paris'e taşıdık... İki yılın sonunda Kültür Müsteşarımız aradı, 'Gaziantep mutfağını, UNESCO Dünya 8. Mutfağı olarak tescilledik' dedi. Bu çok önemli bir çatıydı. Bunun içini buradan dolduracağız." ifadesini kullandı.

Sırada Menengiç Kahvesi ve Antep Lahmacunu başvurularının olduğuna değinen ŞAHİN, bu konuda 81 ile örnek olmak istediklerini dile getirdi.

- "Coğrafi işaretler, tescil belgesi törenleriyle tanıtılacak"

TÜRKPATENT Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN ise Sınai Mülkiyet Kanunu ile birlikte çok önemli düzenlemeler yaptıklarını ve Türkiye'nin sınai mülkiyet sistemini güçlendirdiklerini anlattı. Yasanın ülkenin teknolojik, ekonomik ve sosyal gelişimine çok büyük katkı sağlayacağına işaret eden Prof. ASAN, "Bu yasayla coğrafi işaretleri daha hızlı ve düşük maliyetle çok daha etkin şekilde tescil edebileceğiz. Bugün burada tescili tamamlanan coğrafi işaretlerimizden Antep Beyranı ve Antep Yuvarlaması Kanunun ilk tescili olması özelliklerini de taşıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Prof. ASAN, toplumda daha iyi farkındalık yaratabilmek için bundan sonra tescillenen coğrafi işaretleri, düzenleyecekleri törenlerle kamuoyuna duyuracaklarını da söyledi.

Konuşmalardan sonra ÇELİK ve ASAN, ŞAHİN'e yöreye özgü beyran ve yuvalama yemeklerinin coğrafi işaret tescil belgelerini takdim etti. Tescil töreninin ardından, salonda bulunan konuklara beyran ve yuvalama yemekleri de ikram edildi.

Kayıtlara göre Gaziantep çarşısı içinde ilk beyran dükkanı, 1885 yılında açıldı. Et ve pirinçle hazırlanan yöresel yemek beyranın sunumunda, geleneksel bakır sahanlar kullanılıyor. Antep Yuvalaması da köfte, et ve nohut ile pişirilip, süzme yoğurt dökülerek hazırlanıyor ve üzerine naneli yağ dökülerek ikram ediliyor.