Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

"İnovasyon ve Ekonomik Büyüme" Semineri (13.12.2016)

TPE Konferans Salonunda, bugün, Chicago Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ufuk AKÇİĞİT’in konuşmacı olduğu "İnovasyon ve Ekonomik Büyüme" Semineri gerçekleştirildi.

Seminerin açılışını TPE Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN yaptı. Prof. ASAN açılışta yaptığı konuşmada, ekonomi ve sınai mülkiyet ilişkisinin çok önemli olduğunu belirterek, Türk ekonomisi ile sınai mülkiyet ilişkisinin araştırılması gerektiğinden söz etti.

TPE'nin bir tescil kurumu olduğunu anımsatan Prof. ASAN, kurumun toplumda farkındalık oluşturmak ve uluslararası alanda Türkiye'yi temsil görevleri bulunduğunu söyledi. Sınai mülkiyet kurumlarının, bu 3 ana görevler dışında yeni görevler almaya başladığına işaret eden Prof. ASAN, inovasyon döngüsünün, en önemli bileşenlerinden birinin fikri haklar ve sınai mülkiyet konusu olduğunu ifade ederek “Ar-Ge yapıldıktan sonra, fikrin ürüne dönüşmesi, ticarileşmesi konusu için en önemli halka olarak görürüz." diye konuştu.

Prof. ASAN, son dönemde sınai mülkiyet-ekonomi ilişkisi üzerinde önemli çalışmalar yapıldığına değindi. Ekonomi ve sınai mülkiyet ilişkisinin çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. ASAN, Türk ekonomisi ile sınai mülkiyet ilişkisinin araştırılması gerektiğinin altının çizdi.

- "Patent verileri hazine değerinde"

Prof. ASAN'ın ardından, Chicago Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ufuk AKÇİĞİT de uzun yıllardır Amerikan Patent Enstitüsü ile çalıştığını belirterek, "En büyük isteklerimden birisi de TPE ile dirsek temasına geçebilmekti ve burada olmaktan çok memnunum." ifadesini kullandı.

Dr. AKÇİĞİT, seminer kapsamında Amerika’da yapılmış araştırması üzerinden çıkan sonuçları değerlendirdi.

Dr. AKÇİĞİT, şirketler büyüdükçe daha fazla sayıda patent üretildiğini bildirdi. Patent verilerinin hazine değerinde olduğunu dile getiren Dr. AKÇİĞİT, bu veriler sayesinde beyin göçü yapmış insanların takip edilebildiğini anlattı.

Patent geliştirmenin önemli̇ olduğunu ancak daha fazla patent üretmektense, geliştirilen patentlerin nasıl daha iyi kullanılacağının öğretilmesinin çok daha önemli hale geldiğini anlatan Dr. AKÇİĞİT, patentlerin daha iyi el değiştirebileceği platformların oluşturulması gerektiğini dile getirdi.

- "Mucitlerin en verimli dönemi 36 ile 55 yaş"

Dr. AKÇİĞİT, yaptıkları çalışmalarda, mucitlerin en verimli döneminin 36 ile 55 yaş aralığı olduğunu tespit ettiklerini bildirdi. Eğitim arttıkça, mucit olma ihtimalinin arttığına dikkati çeken Dr. AKÇİĞİT, anne ve baba gelir düzeyinin de bunu desteklediği söyledi. Mucitlerin toplumdaki en zengin zümreden çıktığına değinen Dr. AKÇİĞİT, bu noktada eğitimde fırsat eşitliğinin önemine dikkati çekti.

Konuşmasının ardından salondaki katılımcıların sorularını yanıtlayan Dr. AKÇİĞİT 'e, TPE Başkanı Prof. Dr. ASAN tarafından plaket takdim edildi. 

Fotoğraflar