Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Ar-Ge Merkezleri ve Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin Sınai Mülkiyet Kapasitelerinin Geliştirilmesi Projesi'nde İlk Modül Tamamlandı (18.10.2016)

28 Temmuz 2016 tarihinde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk ÖZLÜ’nün katılımıyla gerçekleştirilen lansman toplantısıyla başlatılan Ar-Ge Merkezleri ve Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin Sınai Mülkiyet Kapasitelerinin Geliştirilmesi Projesi'nde ilk Modül başarıyla tamamlandı.

Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı, Türk Patent Enstitüsü ve LES Türkiye işbirliğiyle yürütülen projenin tamamlanan ilk Modülünde 92 firmadan 2.278 kişiye TPE uzmanlarınca sınai mülkiyet eğitimi verildi. 31 patent uzmanının görev aldığı uygulamalar çerçevesinde firma ziyaretleri gerçekleştirildi.

Bu aşamada katılımcılara verilen sınai mülkiyet eğitiminin yanı sıra patent uzmanlarının sanayi tecrübesinin artmasına da katkı sağlanmış oldu.

Yarın İzmir’de başlayacak 2. Modül’de LES Türkiye eğitimcileri tarafından 24 kişiye lisanslama eğitimi verilecek.

Proje kapsamında, 3 Modül üzerinden eğitim ve danışmanlık hizmeti verilmesi planlanmıştı. 1. Modülde, patent uzmanları fikri ve sınai hakların önemi ve Türkiye'deki yasal süreçler konusunda katılımcıları detaylı olarak bilgilendirdi.

2. Modülde, fikri hakların yönetimi ve ticarileşmesine odaklanılacak, 3. Modülde ise "Patent Randevu Sistemi" ile patent uzmanlarının, firmaların ortaya koyduğu ya da üzerinde çalışmayı hedeflediği yenilik ve buluşlar konusunda birebir danışmanlık hizmeti sunulacak.

Ayrıntılı bilgi: http://biltekegitim.sanayi.gov.tr/ 

Fotoğraflar