Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Fikri ve Sınai Haklar Koordinasyon Kurulu 16. Toplantısını Gerçekleştirdi (28.07.2016)

Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Koordinasyon Kurulu 16. Toplantısını 28 Temmuz 2016 Perşembe günü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan ASLAN ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar V. Ali ŞAHİN başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıda, 2016 Yılının İlk Yarısında Fikri ve Sınai Mülkiyet Alanında Yaşanan Gelişmeler, Ulusal Fikri Haklar Strateji Belgesi ve Eylem Planı ile Ulusal Coğrafi İşaretler Strateji Belgesi ve Eylem Planının Uygulanmasına Yönelik Çalışmalar ele alındı.

TPE Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, sınai mülkiyet hakları konusunda yaşanan gelişmelere ilişkin sunum bir sunum yaptı.

Ayrıca, toplantının gündeminde yer alan, Türkiye-Avrupa Birliği Fikri Haklar Çalışma Grubunun Çalışmaları, Ar-Ge Reform Paketi'nde yer alan tasarım tescil giderlerinin karşılanması, TAPDK’nın tütün ve alkollü içki markalarının diğer ürünlerde kullanımına ilişkin kısıtlamaları ve bunun marka mevzuatına yansımaları konuları değerlendirildi.

2008/7 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile kurulan ve sekretaryasını Türk Patent Enstitüsü'nün yürüttüğü Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Koordinasyon Kurulu, Adalet Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, AB Bakanlığı, TÜBİTAK, Türk Patent Enstitüsü, Telif Hakları Genel Müdürlüğü ve TOBB’dan üst düzey temsilcilerin katılımıyla teşekkül etmekte ve yılda iki kez toplanmaktadır.

Fotoğraflar