Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

'Kalkışma' Eylemleri Sırasında Hayatını Kaybeden Vatandaşlarımız Anıldı (18.07.2016)

15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen ve etkileri henüz devam eden askeri darbe girişiminde hayatını kaybedenler Türk Patent Enstitüsü Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törenle anıldı.

İstiklal Marşı ve şehitler için Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başlayan tören TPE Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN’ın yaptığı konuşmayla devam etti.

Prof. Dr. Habip ASAN, konuşmasında, 15 Temmuz’da yaşanan Askeri Kalkışma’nın demokrasi ve özgürlüklere karşı işlenen büyük bir suç olduğunu söyleyerek askeri darbelerin ve ardından gelen askeri yönetimlerin hiçbir zaman en kötü sivil yönetimlere dahi tercih edilemeyeceğini ifade etti.

Prof. ASAN, ülkemizin tarihinde maalesef askeri darbelerin ve benzer girişimlerin daha önce de yaşandığını ancak TBMM’yi ve diğer bazı kamu kurumlarımızı bombalamaya, halkın üzerine ateş açmaya kadar uzanan saldırıları içeren bir Kalkışmanın ilk defa yaşandığını belirtti. Eylemleri gerçekleştiren, vatana hıyanet içerisinde olan kişilerin Türk Ordusu mensubu ve Türk Askeri olamayacağını söyledi.

Darbe Girişiminin başarıya ulaşması durumunda, demokrasi, ekonomi, siyaset ve özgürlükler noktasında ülkemizi 100 yıl geriye götürecek sonuçlar doğuracağını vurgulayan Prof. ASAN, hangi siyasi görüşten olursa olsun herkesin askeri darbelere ve bu tür teşebbüslere karşı durması gerektiğinin altını çizdi.

Doğrudan demokrasimizi hedef alan bu girişimin, milli birlik ve beraberlik içerisinde gösterilecek tutum ve davranışlarla üstesinden gelineceğine ve ülkemizin yoluna devam edeceğine ilişkin inancını dile getirdi.

Fotoğraflar