Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

TPE ve Gürcistan Patent Ofisi Arasında İşbirliği Protokolü (02.06.2016)

TPE ve Gürcistan Patent Ofisi arasında İşbirliği Protokolü imzalandı. 

TPE Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN'ın 2 Haziran 2016 tarihinde Tiflis'te bulunan Gürcistan Patent Ofisi'ne gerçekleştirdiği resmi ziyaret çerçevesinde, TPE Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN ve Gürcistan Patent Ofisi Başkanı Nicholas GOGILIDZE tarafından imzalanan Protokol, iki ofis arasındaki işbirliğinin artırılmasını amaçlıyor.

Protokol ile iki ülke patent ofisleri arasında, patent araştırma ve inceleme, uzmanların eğitimi, karşılıklı veri paylaşımı, çevrimiçi işlemler gibi konularda işbirliği yapılması, deneyimlerin paylaşılarak iki ülke ofislerinin kapasitesinin geliştirilmesi kararlaştırıldı.

Ayrıca, Türkiye'deki fikri mülkiyet yüksek lisans programındaki öğrencilerin de katılacağı, ortak konferans ve seminerler düzenlenerek ülke ofislerinin fikri mülkiyet mevzuatının gelişimine katkı sağlanması planlandı.

Resmi Ziyaret çerçevesinde ayrıca, TPE Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) işbirliğinde, Tiflis’te düzenlenen “Üniversiteler ve Araştırma Kurumları Fikri Mülkiyet Politikaları Bölgesel Konferansı’na katıldı.

Üniversiteler ve araştırma kurumlarındaki fikri mülkiyet uygulamalarının ele alındığı konferans çerçevesinde, Prof. Dr. Habip ASAN, Türkiye’deki uygulamalar ve Türk Patent Enstitüsü’nün üniversiteler ve araştırma kurumlarına yönelik yapmış olduğu çalışmalar ile yürütülen projeler hakkında bilgiler aktardı.

Konferansta, üniversiteler ve araştırma kurumlarındaki fikri mülkiyet uygulamalarının mevcut durumları ortaya koyularak, deneyimler paylaşıldı, karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Konferans ileriye dönük bölgesel IP politikalarının belirlenmesine ışık tutması açısından yararlı oldu.

Program