Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

TPE'nin Uluslararası Araştırma ve İnceleme Otoritesi Olması Yönünde PCT Çalışma Grubundan Tavsiye Kararı (18.05.2016)

TPE Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN başkanlığındaki bir heyet, Cenevre'de gerçekleştirilen PCT Çalışma Grubu toplantısına katıldı. 

TPE heyeti toplantıda, Türk Patent Enstitüsü’nün WIPO nezdinde Uluslararası Patent Araştırma ve İnceleme Otoritesi olarak akredite edilebilmesi için gerekli kriterleri sağladığına ilişkin bilgiler vererek, TPE’nin yeterliliğini ve kapasitesini anlattı.

Görüşmeler sonucunda Türk Patent Enstitüsü büyük bir destekle PCT/CTC komitesinin uygun görüşünü aldı. PCT/CTC komitesi 3 Ekim 2016'da yapılacak WIPO Genel Kurulu'nda, TPE'nin Uluslararası Patent Araştırma ve İnceleme Otoritesi olması için tavsiye kararı aldı.

Böylece Türk Patent Enstitüsü’nün Uluslararası Araştırma ve İnceleme Otoritesi olabilmesi yönünde önemli bir aşama daha kaydedilmiş oldu.

TPE’nin Uluslararası Patent Araştırma ve İnceleme Otoritesi olması Ekim 2016'da yapılacak WIPO Genel Kurulu'nda üye devletlerin oylamaları sonucunda belirlenecek.

TPE bir süredir bu doğrultuda üye ülkelerin desteğini almak için özellikle ulusal patent ofisleri nezdinde üst düzey görüşmeler gerçekleştiriyor. Bugüne kadar gerçekleştirilen başarılı istişareler neticesinde önemli bir destek sağlanmış durumda.

Türk Patent Enstitüsü’nün WIPO nezdinde ISEA/IPEA otoritesi (uluslararası araştırma ve inceleme otoritesi) olmak için resmen 15 Mart 2016 tarihinde başlatmış olduğu sürecin başarıyla tamamlanması bekleniyor. 

Fotoğraflar