Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

TPE'nin Uluslararası Patent Araştırma Otoritesi Olmasına Japon ve Çin Patent Ofislerinden Destek (10.05.2016)

TPE Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN başkanlığındaki bir heyet, Türk Patent Enstitüsü’nün Uluslararası Patent Araştırma Otoritesi olarak akredite edilebilmesi yönündeki çalışmalara destek sağlanması amacıyla 9- 10 Mayıs tarihlerinde Japon ve Çin Patent Ofislerini içeren bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. 

9 Mayıs 2016 tarihinde Japon Patent Ofisi Başkanını, 10 Mayıs 2016 tarihinde Çin Patent Ofisi-SIPO Başkanını ziyaret eden heyet Türk Patent Enstitüsü’nün Uluslararası Patent Araştırma Otoritesi olabilmek için yapmış olduğu çalışmalar, TPE ve Türk sınai mülkiyet sistemi hakkında bilgiler vererek, Türkiye’nin bu konuda gerekli kriterleri yerine getirdiğini anlattılar. Çin ve Japon Patent Ofisleri Başkanlarına Türkiye’ye destek olmaları yönündeki beklentilerini dile getirdiler.

Ziyaretler çerçevesinde gerçekleştirilen ve son derece olumlu gerçekleşen görüşmelerin, önümüzdeki süreçte TPE’nin Uluslararası Patent Araştırma Otoritesi olarak akredite edilebilmesi amacıyla WIPO nezdinde yürütülecek müzakerelere katkı sağlaması bekleniyor.

TPE heyeti bu ziyaretler öncesi gerçekleştirdiği girişimler neticesinde İspanya Patent ve Marka Ofisi ile Güney Kore Patent Ofisi’nin doğrudan destek ve katkılarını almıştı. TPE’nin Uluslararası Patent Araştırma Otoritesi olarak akredite edilebilmesi üye devletlerin oylamaları sonucunda hayata geçebileceğinden, gerek üye ülke patent ofisleri nezdinde gerçekleştirilen üst düzey teknik görüşmeler gerek Dışişleri Bakanlığı ile eşgüdüm içerisinde ilgili ülkelerin Ankara Büyükelçilikleri ve Cenevre Daimi Temsilcilikleri nezdinde yürütülen siyasi destek girişimleri büyük önem taşıyor.

Türk Patent Enstitüsü’nün Uluslararası Patent Araştırma Otoritesi olarak akredite edilebilmesi amacıyla Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO)nezdindeki resmi başvurusu 15 Mart 2016 tarihinde yapıldı ve üye devletlerin inceleyebilmeleri için WIPO resmi sitesinde yayınlandı.

Fotoğraflar