Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Türk Patent Enstitüsü Kalite Yönetim Sistemi Belgelendirildi (06.05.2016)

Türk Patent Enstitüsü tarafından uygulanmakta olan Kalite Yönetim Sistemi, TS EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistem Belgesi ile belgelendirildi.

TPE'de düzenlenen törende, Kalite Yönetim Sistemi Belgesini, TPE Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN'a, Türk Standartları Enstitüsü Başkanı Sebahittin KORKMAZ takdim etti.

Prof. Dr. Habip ASAN törende yaptığı konuşmada, TPE ile TSE'nin "kardeş" kurumlar olduğunu ve iki kurum arasında iş birliğini geliştirme noktasında çeşitli çalışmalar yapıldığını ifade etti.

Prof. Dr. Habip ASAN, Kalite Yönetim Sistemi İSO 9001 ve Bilgi Güvenliği Yönetimi Sistemi ISO 27001 konularında hızlı bir çalışma başlatıldığını söyleyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:"Belgeyi almaktan daha zor olan onun devam ettirilmesi. Bugün belki belgeyi alıyoruz, ama bizim için daha da önemlisi 3-5 sene sonra buna bizzat sahip çıkarak bu standartlara uygun işlemlerin yapılması. Ülkemiz için, TSE için, Bakanlığımız için farklı projelere başlamak adına başlangıç noktası, hayırlara vesile olsun." 

TSE Başkanı Sebahittin KORKMAZ, konuşmasında, iki Enstitünün iş birliğinin önemine işaret ederek, Ar-Ge, inovasyon, faydalı ürün ve marka adımlarının sonrasında ürünlerin ticarileştiğini, ancak uluslararası pazara girilebilmesi için standart oluşturulması gerektiğini belirtti. "Standardizasyon çalışmalarıyla ilgili patentini alan, markaya dönüştüren, ürününü ticarileştiren her üreticinin, mutlaka TPE'den sonra TSE'nin standardizasyonla ilgili, teknik komitelerinde görev alması gerekiyor. O yüzden, biz beraber çalışmalıyız düşüncesini Başkanımız ASAN'a ifade ettim. O da aynı istek ve görüşte. 'Bu konuda beraber çalışalım' dediler" diye ekledi.

Konuşmaların ardından KORKMAZ, Prof. ASAN'a belgeyi sundu.

Fotoğraflar