Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Buluşçularımızla Cenevre Uluslararası Buluşlar Fuarına Katılıyoruz (19.03.2018)

Türk Patent ve Marka Kurumu 11 – 15 Nisan 2018 tarihleri arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenecek 46. Cenevre Uluslararası Buluşlar Fuarına 3 yerli buluşçumuz ve buluşlarıyla katılım sağlıyor.

Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) himayesinde düzenlenen fuarda 45 ülkeden 700’den fazla katılımcının çeşitli alanlarda 1000 civarında buluşu tanıtılacak.

Yenilik arayışı içinde olan sanayicilerin, yatırımcıların, işadamlarının ilgisini çeken fuar buluşçuların buluşlarını tanıtmasına, ticarileşmesi için finansman desteği bulmasına imkan sağlıyor.

Fuar çerçevesinde, tanıtılan buluşlar arasından öne çıkan buluşlara çeşitli kategorilerde ödüller veriliyor.

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen fuarda tanıtılan buluşçularımızdan,  İlter DENİZOĞLU "Altın" ve İran İslam Cumhuriyeti Gulian Üniversitesi Medikal Bilim Özel Ödülü ile Çin Delegasyonu Özel Ödülü; Gül Bahar BAŞIM, Sabri Orçun ORHAN, Zeynep ÖZDEMİR, Özkan BEBEK "Altın" ve Romanya Bilimsel Araştırma ve İnovasyon Bakanlığı Özel Ödülü; Ezgi YELEKOĞLU & Altuğ TOPRAK "Gümüş" ve Çin Delegasyonu Özel Ödülü kazandı.

Türk Patent ve Marka Kurumu’nun standında bu yıl tanıtılacak buluşçularımız ve buluşları şöyle: 

Buluşçu: ARİFE SARE AYDIN

Buluş: Kurmalı tencere

Buluş kapağa irtibatlandırılmak sureti ile tencere içerisinde çalışarak yemeğin pişirilirken kendiliğinden sabit bir hızda kanştırılmasını sağlayan ve kurma mekanizması vasıtası ile kontrol edilen karıştırıcı içeren tencere ile ilgilidir. Bahsedilen tencere karıştırma işlemini gerçekleştiren bir karıştırıcı, bu karıştırıcıya hareketi sağlayan kurma mekanizması ve bu yapıları üzerinde taşıyan kapak içermektedir.

 

Buluşçu: RAŞİT AHISKA

Buluş: Masaüstü termoelektrik buz makinesi

Buluş, elektrik şebekesinden veya aküden alınan elektrik enerjisini ara madde kullanmadan N ve P-tipi yarıiletkenlerden oluşan termoelektrik modül aracılığıyla doğrudan soğuğa dönüştürerek birkaç dakikalık çok kısa zamanda buz üreten, kolayca taşınabilir portatif masaüstü termoelektrik buz makinesidir. Tasarlanan cihazda bir insanın içtiği içeceği soğutmak için ihtiyaç duyulan kadar buzu 1-3 dakikada yapabilmek için önce cihazın buzluğuna (soğutucu bölümüne), otomatik veya elle konan yüksek ısı iletkenli buz kabı içinde bir miktar temiz su konur ve cihaz bir akü veya şebeke gerilimi ile çalıştırılır. Burada bir içecek kapta bulunan içeceği tek seferde soğutmak için gerekli olan ortalama buz miktarı olan 30-50 gr buz miktarı 1-3 dakikada üretilir ve otomatik veya elle servis edilir duruma gelir. Cihazın buzluğu özel tasarlanmış tek bir termoelektrik modülle soğutulur. Modülü çalıştırmak için özel akü veya özel SMPS güç kaynağı kullanılır. Cihazın elektrik tüketimini minimum düzeyde tutmak için özel sıcaklık kontrol devresi kullanılır. Modülün ısınan yüzeyini çevre sıcaklığında tutmak için özel tasarlanan ısı borulu ısı transfer sistemi kullanılır.

 

Buluşçu: ADNAN KAL & UĞUR KAL

Buluş: Hız ayarlı yol kasisi

Buluş bir yol kasis sistemi olup, amacı yol üzerinde hareket eden araçların hız limitinde ve altında hareket etmelerinde kasis topu yatağının yüzey gerilim sıvısı elastik kabının konumlandırılarak yüzey gerilimi artırılmış sıvı (sıvılarda yüzey gerilimi prensibi) sıvı etkili gösterilerek elastik esneme kemerini hava boşluğuna bükerek kasis topunu yol seviyesine, araç tekerleğine karşı kuvvet uygulamadan inerek aracın sarsılmasına engel olmasıdır. Yol üzerinde hareket eden araç, trafikçe belirlenen hız limitinin üzerinde hareket ediyor ise, yüzey gerilim sıvısı elastik kabının üzerine konumlandırılmış kasis topu yatağı ve kasis topu yüzey gerilimi artırılmış sıvının (sıvılarda yüzey gerilimi prensibi) kasis topunun araç hızının etkisine bağlı olarak hızlı hareket etmesi kasis topu yatağının yüzey gerilim sıvısı elastik kabına ayarlandığı hızdan daha hızlı çarparak yüzey gerilimi artırılmış sıvıyı katı madde özelliği göstermesine sebep olarak, elastik esneme kemerinin (+e kullanılan kemer sistemi, köprüler. kubbeler gibi) kasis topunu dış gövde içerisinde aşağı yönde hareket etmesine engel olarak aracın kasis topu üzerinden atlamasını ve sarsılmasını sağlayacaktır. Kasis topu üzerinde fren yapan aracın tekerleğinin dönme hareketinin durması halinde kasis topuna gelen yatay kuvvet kasis topunun kasis topu yatağına dairesel hareket etmesini sağlayarak aracın ve yol bariyer sisteminin hasar görmesine engel olacaktır.

BROŞÜR

Fotoğraflar