Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Yargıtay 19. Ceza Dairesinden TPE'ye Ziyaret (02.03.2016)

Yargıtay 19. Ceza Mahkemesi Başkanı Ramazan ÖZKEPİR ve beraberindeki üyeler; Erdoğan İSHAKOĞLU, Memiş Selçuk GÜNAY,  İhsan BAŞTÜRK, Sinan ESEN, TPE Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN’ı ziyaret etti.

Ziyarette, TPE Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN Türk Patent Enstitüsü’nün işleyiş yapısı ve sınai mülkiyet sistemi hakkında bilgiler verdi. Son günlerde gündemin ön sıralarında yer alan ve yakın zamanda yasalaşması beklenen Sınai Mülkiyet Yasa Tasarısı, Avrupa’daki ve Türkiye’deki sınai mülkiyet uygulamaları değerlendirildi, görüş alışverişinde bulunuldu. 

Sınai mülkiyet konusunda kurumlar arası işbirliği ile düzenlenen özellikle uluslararası seminer ve eğitimlerin önemi vurgulanarak, hakimlerin, hukukçuların da katılım sağladığı bu etkinliklerin bilgi  ve tecrübe paylaşımı açısından devamının gerekliliğine dikkat çekildi. 

Sınai mülkiyet alanında, ilgili mahkemeler ve hukuk sistemi,  söz konusu davaların muhatabı olmaları açısından önem taşıyor. İstanbul, Ankara ve İzmir'de kurulup faaliyete geçirilen 23 adet fikri ve sınai  haklar mahkemeleri, sınai mülkiyet konusundaki   davalar için ihtisas mahkemeleri olarak görev yapmaktadır.

Fotoğraflar