Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Otomotiv Mühendisliği ve Beyaz Eşya Alanlarında Patent Uygulamaları Semineri Tamamlandı (25.02.2016)

Avrupa Patent Ofisi (EPO) ile Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından yürütülen İkili İşbirliği Planı çalışmalarından biri olan “Patent Prosedürleri Tartışma Platformu Projesi” kapsamında, 24-25 Şubat 2016 tarihlerinde TPE’de düzenlenen “Otomotiv Mühendisliği ve Beyaz Eşya Alanlarında Patent Uygulamaları Semineri” tamamlandı.

TPE Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN,  etkinliğin ilk günü yaptığı konuşmada seminerin, otomotiv mühendisliği ve beyaz eşya alanlarındaki patent prosedürleri ve uygulamaları konusunda EPO ve TPE uzmanlarının görüş alışverişinde bulunmasına ve son gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmasına imkan sağlaması açısından önemli olduğunu söyledi.

Otomotiv mühendisliği konusunun Türkiye'de son günlerde gerçekleşen yerli otomobil tartışmaları bağlamında önem kazandığına dikkat çeken Prof. ASAN, Türkiye’de patent konusunda çok sayıda uygulamasına tanık olduğu bir diğer önemli alanın da beyaz eşya alanı olduğunu belirtti.

Otomotiv mühendisliği ve beyaz eşya alanlarının patent inceleme aşamalarında olsun hukuki uyuşmazlıklarda olsun özel bir tecrübe ve bilgi birikimi gerektirdiğinden söz eden Prof. ASAN, bu alanlarda yıllar süren uzun araştırmalar ve büyük yatırımlar sonucu ortaya çıkan fikri hakların korunmasının büyük önem taşıdığını vurguladı.

İki günlük etkinliğin birinci günü TPE ve EPO uzmanlarının katıldığı kapalı oturum şeklinde gerçekleştirildi.

Otomotiv ve beyaz eşya sektörü temsilcileri, patent vekilleri, akademisyenler ve hukukçulardan oluşan kayıtlı katılımcıların da yer aldığı ikinci gün ise alandaki patent faaliyetleri, patentlenebilirlik kriterleri, istemler, uygulama örnekleri gibi konular ele alınarak deneyimler paylaşıldı. 

Program_tr

Program_eng

Fotoğraflar