Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

TPE Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN EPO İdari Konsey Toplantısına Katıldı (16.12.2015)

TPE Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN Münih’te gerçekleştirilen EPO İdari Konsey Toplantısına katıldı. 

Prof. Dr. Habip ASAN, , WIPO nezdinde Türk Patent Enstitüsü’nün ISEA otoritesi (uluslararası araştırma otoritesi) olması için başlatmış olduğu süreç hakkında 38 üye ülke temsilcisine bilgiler verdi ve desteklerini istedi. 

Prof. Dr. Habip ASAN gerçekleştirdiği konuşmada, Türk Patent Enstitüsü’nün araştırma ve inceleme çalışmalarında yapmış olduğu kapasite artırımından söz ederek, TPE’nin 2010 yılından bu yana hem insan kaynakları hem de hizmet sunumunda kaliteyi belirgin bir şekilde artırdığını anlattı. Patent başvurularına yönelik olarak hazırlanan araştırma ve inceleme raporlarına ilişkin verileri aktardı. 

2009 yılında Türk Patent Enstitüsü tarafından düzenlenen raporların toplam raporlara oranı % 8 iken bu rakam 2014 sonu itibariyle % 45 e ulaştı.

2016 yılında ise patent başvurularının araştırma ve inceleme raporlarının tamamının Türk Patent Enstitüsü bünyesinde gerçekleştirilmesinin yanı sıra bazı ülke ofislerine araştırma ve inceleme raporu hazırlanması yönünde hizmet sunulması hedefleniyor. 

TPE’nin WIPO nezdinde uluslararası araştırma otoritesi olarak tanınması hem TPE hem de ülkemiz açısından sınai mülkiyet alanında önemli bir kazanım olacaktır.

Fotoğraflar