Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Büyük Önder Atatürk Ebediyete İntikal Edişinin 77. Yılında Törenle anıldı. (10.11.2015)

Büyük Önder Atatürk ebediyete intikal edişinin 77. yılında Türk Patent Enstitüsü konferans salonunda düzenlenen törenle anıldı.

Atatürk’ün aramızdan ayrıldığı, saat 09.05’teki Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan tören, Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN’ın günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşma ile devam etti.

Prof. Dr. Habip ASAN konuşmasında, “Aramızdan ayrılışının 77’incı yıldönümünde Atatürk’ü ve savaş meydanlarında kendisine yol arkadaşlığı yapan Aziz Şehitlerimizi ve Gazilerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyoruz” dedi.

Prof. Dr. ASAN, Atatürk’ün Türk milletinin en kritik dönemeçlerinden birinde, bu ülkeyle kader birliği yapan kahraman bir lider olarak tarih sahnesine çıktığını ifade etti. “Malazgirt ovasında Sultan Alparslan’a Bizans surları önünde Fatih Sultan Mehmet’e nasip olan, bir milletin ve bir davanın kaderini omuzlarında taşıma sorumluluğu, Dumlupınar’da, Sakarya’da, Anafartalar’da Mustafa Kemal Atatürk’ün üzerinde olmuştur” dedi.

Tarihçi Albert SOREL “Dünya gömlek değiştireceği zamanlarda hadiseler sakınılmaz bir kader halini alırlar” demektedir diyen Prof. ASAN, Atatürk’ün öncülüğünde girişmiş olduğumuz Kurtuluş Mücadelemizin her aşamasının bu milletin yaşama iradesi ve kararlılığının tarihi hadiselerin kaçınılmaz hale getirdiği anlara sahne olduğunu belirtti. Artarda elde edilen tarihi başarıların sonucu olarak özgüvenini yeniden kazanan milletimizin çok zorlu bir süreci Cumhuriyetle taçlandırmayı başardığını söyledi.

Prof. Dr. ASAN, bugünü daha iyi anlamak ve geleceği daha doğru şekilde kurgulamak için tarihin en büyük şahsiyetlerinden biri olan Atatürk’ün hayatından hiç kuşkusuz bizler için çıkarılacak pek çok ders olduğuna dikkat çekti. “Hayatının her aşaması karakterini oluşturan her çizgi bizim için ve gelecek nesillerimiz için çok büyük bir tecrübe niteliğindedir. Daima ama büyük ama küçük bir hedefin peşinde olmanın ne demek olduğunu onun hayatında görürüz. Sahip olduğu dinamizm bir inasnın sınırlarını8n uzanabileceği noktaları görmemiz açısından son derece önemlidir” dedi.

Üzerinde yaşadığımız, nefes alıp verdiğimiz bu ülkenin bu vatan topraklarının ne kadar eşsiz ve vazgeçilmez olduğunu zor günlerden geçirdiğimiz bu dönemde daha iyi anladığımızı belirten ASAN, vatanımızın, bayrağımızın, birliğimizin ve kardeşliğimizin ne kadar önemli ve değerli olduğunu acı bir şekilde tecrübe ettiğimiz günler olduğundan söz ederek, ülkemizi ayakta tutan temellerin çok sağlam olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Habip ASAN sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ülkenin ruhunu mayalayan değerler çok güçlü olduğu için bu zorlu coğrafyada güçlü bir ülke şeklinde ayakta kalmayı başarıyor ve aynı zamanda mazlum milletlere umut ışığı olmaya devam ediyoruz. Türk milletinin İstiklal mücadelesinin diğer milletlerin farklı mücadelelerine ilham oluşunun örneklerine çokça şahit olduk. Pakistanlı Muhammet İKBAL başta olmak üzere pek çok düşünür, devlet adamı ve asker bunları teyit etti. Bugün geldiğimiz noktada Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada önemli bir aktör olarak varlığını sürdürüyor olmasını Gazi Mustafa Kemal’e, silah arkadaşlarına, kurdukları cumhuriyete ve onun kurumlarına borçluyuz. Bu vesileyle bize bu aziz toprakları ve cumhuriyeti emanet eden başta Atatürk olmak üzere Cumhuriyetimizin kurucu kadrolarına ve Aziz Şehitlerimize bir kez daha Allahtan rahmet diliyorum.”

Tören Atatürk’ün hayatından kesitlerin yer aldığı kısa filmin izlenmesiyle sona erdi.

Fotoğraflar