Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

V. Uluslararası Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları Yönetimi Konferansı Başladı (15.10.2015)

Türk Patent Enstitüsü (TPE), Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO), Avrupa Patent Ofisi (EPO) işbirliğiyle Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) organizasyonunda düzenlenen V. Uluslararası Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları Yönetimi Konferansı 15-16 Ekim 2015 tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştiriliyor.

Konferansın 2015 yılı ana temasını “Yatırımcı Gözüyle Fikri Mülkiyet Hakları” oluşturuyor.

Konferansın ilk gün gerçekleştirilen oturumunda konuşan Türk Patent Enstitüsü Başkan Yardımcısı Dr. İbrahim YAŞAR, TPE’nin fikri mülkiyetin ticarileştirmesine yönelik yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgiler verdi.

Patentlerin ticarileştirilmesi için Türk Patent Enstitüsü’ne Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu’nun verdiği görev doğrultusunda yapılan çalışmalardan söz eden Dr. YAŞAR, hizmete sunulan Teknoloji Transfer Platformu’nun işleyişini anlattı.

Fikri hakların korunması ve kullanılması için etkin, yaygın ve toplumca benimsenmiş bir fikri haklar sistemi oluşturularak fikri hakların ve bu haklara konu ürünlerin kalkınma sürecine katkısının artırılmasının amaçlandığı “Ulusal Fikri Haklar Strateji Belgesi ve Eylem Planı (2015-2018)”’nın Temmuz 2015’de yürürlüğe girdiği bilgisini aktaran DR. YAŞAR, eylem planı kapsamındaki “Fikri Mülkiyet Pazarı” kurulmasına yönelik çalışmalarda gelinen aşamaya değindi.

Dr. İbrahim YAŞAR, Türk Patent Enstitüsü’nün üniversitelerde sınai mülkiyet bilgisinin artırılması, üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi ve patentlerin ticarileştirilmesine yönelik yürütmekte olduğu projeler ve sonuçlarından bahsetti.

Konferansın oturumlarına yarın da devam edilecek.

Program

Fotoğraflar