Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

TPE YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı'nda (07.10.2015)

Üretildiği veya yetiştirildiği yörenin adıyla anılan tarım ürünleri gıda ürünleri, el sanatı ve sanayi ürünlerini ulusal ve küresel ölçekte tanıtmak amacıyla düzenlenen YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı Antalya’da açıldı.

Türk Patent Enstitüsü Başkan Yardımcısı Dr. İbrahim YAŞAR'ın da katıldığı törene, Antalya Valisi Muammer TÜRKER, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes TÜREL, TOBB Başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLU, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut ÇETİN, Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali ÇANDIR ve bazı partilerin milletvekilleri ile protokol üyeleri katılım sağladı.

Açılışta konuşan Türk Patent Enstitüsü Başkan Yardımcısı Dr. İbrahim YAŞAR, ülkemizin yöresel ürünler bakımından zenginliğinden söz ederek fuarın bölgesel ekonomik gelişmeye katkı sağlaması açısından önemine dikkat çekti.

Dr. YAŞAR, yöresel değerlerin vazgeçilmez olduğunu, ürünlere hak ettiği değerin verilmesi gerektiğini söyledi. Tüketim bilinci arttıkça, tüketici tercihlerinin daha fazla doğal ürünlere kaydığını anlatan Yaşar, üretimin, tutumun ve kalitenin garanti altına alınmasının önemli olduğunu dile getirdi. Yaşar, emek hırsızlığının önüne geçilmesi ve gerçek üreticilerin emeklerinin karşılığını alması açısından coğrafi işaretin önemine vurguladı.

Üretim metodunun ve kalitenin garanti altına alınmasının yanı sıra üreticilerin emeklerinin karşılığını almasına katkı sağlaması bakımından coğrafi işaretlerin ve bu noktada tescilin önemli olduğunu belirten Dr. YAŞAR, mevcut durumda Türk Patent Enstitüsü nezdinde tescilli 183 adet coğrafi işaret bulunduğu, 211 adet coğrafi işaret başvurusuyla ilgili işlemlerin de devam ettiği bilgisini aktardı.

Coğrafi İşaretler konusunda Türk Patent Enstitüsü’nün yürütmekte olduğu çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Ülkemizin birçok bölgesinden çeşitli yöresel ürünlerin tanıtıldığı fuar 7-11 Ekim tarihleri arasında ziyarete açık olacak. Türk Patent Enstitüsü fuar süresince katılımcılara ve ziyaretçilere coğrafi işaret tescili ile yöresel değerlerin korunması ve diğer sınai mülkiyet hakları konusunda bilgi desteği verecek.  

Fotoğraflar