Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) Genel Kurul Toplantıları Cenevre'de Sürüyor (05.10.2015)

Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatının (WIPO) 2015 yılı Genel Kurul Toplantıları için Cenevre’de bulunan Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN başkanlığındaki Türk heyeti önemli temaslarda bulunmaya devam ediyor.

Bu yıl 55’incisi gerçekleştirilen ve yaklaşık 180 ülkeden 1000’e yakın delegenin katıldığı Genel Kurul Toplantısında Türkiye adına açılış konuşması yapan Prof. Dr. Habip ASAN, WIPO’nun son dönemde küresel fikri mülkiyet hakları sistemlerine ilişkin kaydettiği gelişmeler nedeniyle Genel Direktör Francis GURRY’yi tebrik etti. Prof. Dr. ASAN, ülkemizin son dönemde kaydettiği gelişmeler hakkında da Genel Kurul üyelerine bilgi verdi. Bu kapsamda WIPO Akademisi ile işbirliğinde ülkemizde sınai mülkiyet hakları ve fikri haklar alanında eğitim vermek üzere iki eğitim merkezi açılması yönünde çalışmaların devam ettiği vurgulandı. Ayrıca ülkemizde fikri ve sınai haklar alanında bir yüksek lisans programı açılmasına yönelik WIPO ile yürütülen müzakereler neticesinde 2016-2017 döneminde Bilkent Üniversitesi’nde WIPO işbirliğinde bir programın açılacağı bilgisi Genel Kurul üyeleri ile paylaşıldı.

Prof. Dr. ASAN başkanlığındaki Türk Heyeti Genel kurul toplantılarının yanı sıra ulusal sınai mülkiyet ofisleri ve uluslararası kuruluşlarla yoğun temaslarda bulunuyor. Bu kapsamda Avrupa İç Pazar Uyum Ofisi (OHIM) Başkanı Antonio CAMPINOS başkanlığındaki OHIM heyetinin yanı sıra İngiltere, Fransa, Singapur, Kırgızistan, İspanya heyetleriyle ikili görüşmeler yürütülecek. Ayrıca, Dünya Kadın Buluşçular Derneği Başkanı ile de bir ikili görüşme yapılması planlanıyor.


5 Ekim 2015 tarihinde başlayan Genel kurul çalışmaları, gündem kapsamında Genel Kurula sunulan önerilerin üye ülkelerce oylanmasını takiben 15 Ekim 2015 tarihinde sona eriyor.

Fotoğraflar