Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Koordinasyon Kurulu 14. Toplantısını TPE'de Gerçekleştirdi (30.06.2015)

Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Koordinasyon Kurulu 14. Toplantısını 30 Haziran 2015 Salı günü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan ASLAN başkanlığında gerçekleştirilmiştir.

Türk Patent Enstitüsü’nde gerçekleştirilen toplantıda, Enstitü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN ve Telif Hakları Genel Müdür V. Ali ATLIHAN’ın fikri ve sınai mülkiyet hakları alanında 2015 yılının ilk yarısında kaydedilen gelişmeler hakkında yaptıkları sunumların ardından, Kurul üyesi diğer kurum temsilcilerince de kendi faaliyet alanlarına ilişkin Kurul’a bilgi sunulmuştur.

Toplantıda ayrıca, AB’ye katılım müzakereleri çerçevesinde fikri mülkiyet hukuku faslına ilişkin gelişmeler bağlamında, Türkiye-Avrupa Birliği Fikri Haklar Çalışma Grubu ve Gümrük Birliği Ortak Komitesi çalışmaları ele alınmıştır.

Toplantıda son olarak, ülkemizin imzalamış olduğu ve halihazırda müzakereleri sürdürülen serbest ticaret anlaşmalarında fikri mülkiyet hakkı faslı konusunda da görüşmeler yapılmıştır.

2008/7 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile kurulan ve sekretaryasını Türk Patent Enstitüsü'nün yürüttüğü Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Koordinasyon Kurulu, Adalet Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, AB Bakanlığı, TÜBİTAK, Türk Patent Enstitüsü, Telif Hakları Genel Müdürlüğü ve TOBB’dan üst düzey temsilcilerin katılımıyla teşekkül etmekte ve yılda iki kez toplanmaktadır.

Fotoğraflar