Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Gebze Teknik Üniversitesi'nde Sınai Mülkiyet Farkındalık Etkinlikleri (18.06.2015)

Türk Patent Enstitüsü ve Avrupa Patent Ofisi işbirliğiyle oluşturulan “Üniversitelerde Sınai Mülkiyet Bilgisinin Yaygınlaştırılması” projesi kapsamında Gebze Teknik Üniversitesi’nde sınai mülkiyet farkındalık etkinlikleri düzenlendi.

Açılışını TPE Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN’ün yaptığı etkinlikler çerçevesinde Türk Patent Enstitüsü ve Gebze Teknik Üniversitesi arasında bir de işbirliği protokolü imzalandı.

Ayrıca Gebze Teknik Üniversitesi bünyesinde kurulan TPE Bilgi Doküman Biriminin açılışı yapıldı. 

Bir kısmı üniversitelerde bir kısmı sanayi ve ticaret odalarında bulunan, sınai mülkiyet sistemi içerisinde tarafların bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesinde önemli rol oynayan TPE Bilgi Doküman Birimlerinin sayısı ülke genelinde 86’ya ulaştı.

Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, açılışta yaptığı konuşmada, Üniversitelerde Sınai Mülkiyet Bilgisinin Yaygınlaştırılması Projesi hakkında bilgi vererek sınai mülkiyetin üniversiteler, üniversitelerin sınai mülkiyet açısından önemini anlattı. Prof. Dr. Habip ASAN katılımcılara yeni sınai mülkiyet kanununda yer alan üniversitelerde üretilen patentlerin hak sahipliğine ilişkin yapılan düzenlemelerden söz etti. 

Öğleden sonra TPE uzmanlarının katılımıyla gerçekleştirilen panelde özellikle üniversiteler bağlamında sınai mülkiyet hakları tüm yönleriyle değerlendirildi.

Etkinliklerin yarın gerçekleştirilecek ikinci gününde, Türk Patent Enstitüsü patent uzmanlarının, akademisyenlerle yüz yüze görüşmeler yaparak patent başvuru süreçleri ve patent araştırması konusunda doğrudan bilgilendirme ve danışmanlık hizmeti sunmalarını içeren “Patent Randevu Sistemi” uygulanacak.

Fotoğraflar