Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

ePCT Servisi ile Elektronik PCT Başvuruları Başladı (05.06.2015)

Elektronik ortamda PCT başvurusu yapma imkanı sağlayan ePCT Servisi hizmete girdi.

ePCT Servisi, Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı’nın (WIPO) 1998 yılında uygulaya başlattığı PCT‐EASY uygulamasının yerini alacak. 

PCT‐EASY uygulamasına ise 1 Temmuz 2015 tarihinde son verileceği 04/2015 sayılı Nisan 2015 tarihli PCT Gazetesinde (http://www.wipo.int/edocs/pctndocs/en/2015/pct_news_2015_4.pdf) yayınlandı.

1 Temmuz 2015 tarihinden itibaren, TPE, kabul ofisi olarak uluslararası başvurular için PCT-EASY sistemi ile başvuru yapılmasına son verecek.

1 Haziran 2015 tarihinden itibaren kabul ofisi olarak Türk Patent Enstitüsü’ne (TPE) yapılacak olan uluslararası başvurular (PCT başvuruları), WIPO Uluslararası Büro (IB) tarafından sunulan ePCT Servisi ile elektronik başvuru olarak yapılabilecek.

ePCT servisi ile elektronik başvuru yapılabilmesi için, kullanıcılar tarafından WIPO Hesap Servisi aracılığıyla bir hesap oluşturulması ve kullanıcı hesabının kimlik denetleme işleminin gerçekleşebilmesi için dijital sertifikanın yüklenmesi gerekiyor.

Aşağıdaki linkten ePCT Servisi ile elektronik başvuru yapılabilecek:

https://pct.wipo.int/LoginForms/epct.jsp

Ücret ödemeleri ve diğer hususlarda daha fazla bilgi için Sık Sorulan Sorular SSS linkini inceleyiniz.

Kabul ofisi olarak TPE üzerinden yapılacak ePCT başvuruları ile ilgili sorularınızı epct-info@tpe.gov.tr adresine iletebilirsiniz.

Fotoğraflar