Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Buluşçumuz 8. Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarının Büyük Ödülünü Kazandı. (18.05.2015)

Türk Patent Enstitüsü'nün, 15–18 Mayıs 2015 tarihleri arasında Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) desteği ile Güney Kore’nin Seul kentinde gerçekleştirilen 8. Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarında, tanıttığı buluşçularımızdan Yeşim Yaprak UYSAL'ın buluşu fuarın en büyük ödülünü kazandı.

Buluşçularımızdan Ayşe DUMAN'ın buluşu kendi kategorilerinde Altın, Esma ŞEN'in buluşu ise Gümüş Madalya ile ödüllendirildi.

Kadın buluşçuların buluşlarının tanıtılması, bilgi ve tecrübelerin paylaşılması, uygun iş fırsatlarının yaratılması, ekonomik faaliyetlerin fikri mülkiyet hakları ile güvence altına alınarak geliştirilmesi ve kadın buluşçuların desteklerle teşvik edilmesinin amaçlandığı fuar kadın buluşçular için önemli bir teşvik unsuru olarak da değerlendiriliyor. 

Türk Patent Enstitüsünün, bu yıl tanıttığı ödüle layık görülen kadın buluşçularımız ve buluşları şöyle: 

Opr. Dr. Ayşe DUMAN “Doğumu kolaylaştıran doğum sandalyesi”

Buluş, doğum yapacak kadının bebek doğumunu kolaylaştıran, doğum yolculuğundaki müdahaleleri asgari seviyelere indiren dik konumlu sırtlık kısmı, perineyi koruyacak şekilde açıklık alana sahip bir oturma yüzeyi içeren doğum sandalyeleri ile ilgilidir. Özelliği, perine bölgesine verilen sıcaklık ile doğumu kolaylaştıran bir ısıtıcı modül, oturak çıkıntıları bükülebilir yapıda bir oturma yüzeyi içermesidir. 

Esma ŞEN “Hasta Yıkama Sistemi”

Buluş; ayakta durması mümkün olmayan veya banyo ortamında düşme riski yüksek olan, solunum veya medikal desteksiz yaşayamayan, kısmi felçli hastalar ve tamamen destekle yaşayan hastalar için; ister hastane, ister bakımevi veya ev ortamında kullanıma olanak tanıyan, hastaların zarar görmeden ve pis suya maruz kalmadan temizlenebilmesini sağlayan hasta yıkama sistemi ile ilgilidir. 

Yaprak Yeşim UYSAL “Bir pişirme yöntemi ve yöntemi gerçekleştiren pişirme sistemi”

Buluş; beyaz - kırmızı et ile birlikte sebze türlerinin pişirilmesi ile ilgilidir. Özelliği, tabak içerisine yerleştirilen sebze türleriyle birlikte tabağın merkezinde irtibatlandırılmış olan kazığa dikey olarak saplanan beyaz-kırmızı et ürünlerinin üzerine kapatılan iç cidar ve dış cidardan oluşan kazan kapatılan, pişiriciden çıkan ateşe temas etmeden kazanın pişirme boşluğundaki pişme esnasında etten çıkan buharla pişirilmesini sağlayan pişirme yöntemi ve pişirme yöntemini gerçekleştiren pişirme sistemidir.

Fotoğraflar