Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Tasarım Strateji Belgesi ve Eylem Planı Komitesi 7. Toplantısı (05.05.2015)

Tasarım Strateji Belgesi ve Eylem Planı Komitesi 7. Toplantısını 5 Mayıs 2015 tarihinde Türk Patent Enstitüsü’nde gerçekleştirdi. Türk Patent Enstitüsü Başkan Yardımcısı Cemil BAŞPINAR başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, Türk Tasarım Danışma Konseyi’nin 11’nci Toplantısında alınan kararlar ve Tasarım Strateji Belgesi ve Eylem Planında yer alan eylemlere ilişkin gelişmeler değerlendirildi.  

Tasarım Strateji Belgesi ve Eylem Planının izleme, değerlendirme sürecinin ele alındığı toplantıda, Tasarım Konseyinin, tasarımların korunmasına ilişkin mevzuatın uygulanması sürecinde sanayicilerin karşılaştıkları problemlerin çözümü yönünde sanayicileri ve akademisyenleri bir araya getirecek, sektör temsilcileri ve Adalet Bakanlığı yetkililerine istişare olanağı sağlayacak çalışmalar yapması kararlaştırıldı.

Türk Tasarım Danışma Konseyi'nin, üniversitelerde lisans veya lisansüstü eğitimi veren endüstri ürünleri tasarımı/endüstriyel tasarım bölümleri arasında iletişim, işbirliği ve eşgüdümü sağlamak için kurulan Endüstriyel Tasarım Akademik Konseyi (ETAK) ile YÖK arasındaki iletişimin arttırılması yönünde faaliyetlerde bulunması konusunda görüş birliğine varıldı.

Türk Patent Enstitüsü’nün de üyesi olduğu ve dünyada en çok üyesi Türkiye’den olan Uluslararası Endüstriyel Tasarım Konseyi'nin (ICSID) önümüzdeki Ekim ayı içerisinde gerçekleştirileceği 29. Genel Kurulu öncesi, üye kurum ve kuruluşlar arasında eşgüdümü sağlayacak etkinlikler düzenlenmesi konusunun da görüşüldüğü toplantıda, ayrıca  "29 Haziran Dünya Endüstriyel Tasarım Günü" nün, tasarımın kamuoyu gündemine taşınması, tasarım farkındalığının artırılması amacıyla değerlendirilmesi kararlaştırıldı.

Fotoğraflar