Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

58.YOİKK Yönlendirme Komitesi Ekonomi Bakanlığında Toplandı (05.05.2015)

Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) çerçevesinde, 58. Yönlendirme Komite Toplantısı Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim ŞENEL Başkanlığında 5 Mayıs 2015 tarihinde yapıldı. Toplantıya Fikri, Sınai Mülkiyet Hakları ve AR-GE Teknik Komitesi Eş- Başkanları olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cevahir UZKURT ile Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN da katıldı.

Toplantıda gündemde yer alan Dünya Bankası tarafından hazırlanan Değişen İş Ortamı Raporu ele alındı. Teknik Komitelerin eylem planlarına ilişkin bilgilendirme ve değerlendirmeler oldu. 

3 Temmuz 2014 tarihinde Ekonomi Bakanı tarafından kamuoyuna açıklanan 2014-2015 Eylem Planı kapsamında yapılan çalışmalar hakkında Fikri Sınai Mülkiyet Hakları ve ARGE Teknik Komitesi’nin bu dönem üstlendiği 6 eyleme ilişkin son durum hakkında da Yönlendirme Komitesine bilgi verildi.

 

Yönlendirme Komitesinin görevleri :

a) Teknik komite başkanları ile görüş alışverişinde bulunarak teknik komitelerin çalışma programlarının belirlenmesine yönelik önerilerde bulunmak.

b) Takvime bağlanan çalışmaları takip etmek, gerek görüldüğü hallerde teknik komiteler arasında koordinasyonu sağlamak.

c) Teknik komiteler ve/veya çalışma gruplarınca hazırlanan raporları değerlendirmek.

ç) Teknik komitelerde üzerinde uzlaşı sağlanamayan hususları görüşmek; sonuç alınamaması durumunda bu hususları YOİKK gündemine taşımak.

d) Teknik komite çalışmalarının güncel durumu hakkında YOİKK’i bilgilendirmek.

e) YOİKK toplantılarının gündemini belirlemek.

f) Gerek duyulması halinde teknik komitelerin doğrudan görev alanına girmeyen konularda çalışma grupları oluşturmaktır.

 

2001 yılından bu yana, Türkiye’de yatırım ortamını daha cazip hale getirmek amacıyla çalışmalarını sürdüren YOİKK Platformu, kamu ve özel sektör temsilcilerini buluşturarak, sorunların çözümüne odaklanan bir yaklaşım sergiliyor. Son olarak 9 Temmuz 2014 tarihli Bakanlar Kurulu Prensip Kararı doğrultusunda üyeler arasına ‘’MÜSİAD’’ eklendi.

Fotoğraflar