Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Avrupa Patent Ofisi (EPO) Araştırma Raporları ve Yazılı Görüşleri Nasıl Anlaşılır? (05.05.2015)

Avrupa Patent Ofisi (EPO) ile Türk Patent Enstitüsü tarafından yürütülen İkili İşbirliği Planı çalışmalarının “Eğitim Projeleri” kapsamında 5 Mayıs 2015 tarihinde Türk Patent Enstitüsü'nde “Avrupa Patent Ofisi (EPO) Araştırma Raporları ve Yazılı Görüşleri Nasıl Anlaşılır?” konulu bir etkinlik düzenlendi. 

Prof.Dr. Habip ASAN açılışta yaptığı konuşmada, gerçekleştirilen “EPO Araştırma Raporları ve Yazılı Görüşlerinin Anlaşılması” eğitiminin EPO ve TPE arasındaki işbirliğinin somut göstergelerinden bir yenisi daha olduğunu söyleyerek uzman kişilerin bilgi paylaşımına imkan sağlayan bu platform oluşumunun memnuniyet verici olduğunu ifade etti. 

TPE’nin 2005 yılında kendi bünyesinde araştırma raporları düzenlemeye başladığı ve geçen 10 yıllık dönemde ise araştırma-inceleme kapasitesinin artırılmasının Enstitünün öncelikli stratejileri arasında yer aldığını belirtti. Avrupa Patent Akademisinin sunduğu bu eğitim imkanının, niteliksel kapasitenin artırılması ve bilgi paylaşımı noktasında son derece değerli olduğunu vurguladı.

Buluşların korunmasında söz konusu olan yenilik, buluş basamağı ve sanayiye uygulanabilirlik kriterlerinin taşınıp taşınmadığının tekniğin bilinen durumunu ortaya koyan araştırma raporları ile yorumlandığı bilgisini aktaran Prof. Dr. ASAN, patent süreci açısından oldukça önemli olan araştırma raporlarının detaylı şekilde ele alınacağı bu eğitim programı ile TPE’nin paydaşlara yönelik düzenlemiş olduğu eğitimlere bir yenisinin daha eklendiğini söyledi.  

Avrupa Patent Ofisi Temsilcisi Marcus RABE'de işbirliğinden duyulan memnuniyeti dile getirerek eğitimin kullanıcılar için yararlı olacağını söyledi. 

Eğitim programı çeröçevesinde, patent prosedürleri, araştırma raporunun yapısı, özel durumlar, EPC ve PCT konuları ele alındı.

Eğitimin sonunda katılımcılar  sertifikalarını TPE Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN'dan aldılar.

Taslak Program 

Sunumlar

Fotoğraflar