Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Buluşçularımız 43. Cenevre Uluslararası Buluşlar Fuarından Bu Yıl da Ödüllerle Dönmeyi Başardı (20.04.2015)

Buluşçularımız 15-19 Nisan 2015 tarihleri arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen 43. Cenevre Uluslararası Buluşlar Fuarından, kendi kategorilerinde düzenlenen yarışmalarda iki altın bir gümüş madalya kazanarak bu yıl da ödüllerle dönmeyi başardı.

Türk Patent Enstitüsü buluş ve yeni ürün sahiplerine uluslararası tanıtım ve pazarlama imkanı sağlamak, uluslararası alanda yenilikleri takip etmek amacıyla 3 yerli buluşçumuz ve buluşlarıyla katılım sağladı.

45 ülkeden 700'den fazla buluş sahibinin ve 1000 kadar buluşun tanıtıldığı fuarda Türk Patent Enstitüsü, Doç. Dr. Devrim PESEN OKVUR’un “Hücre biyolojisinde uzaklığa bağlı etkileşimlerin araştırılması için mikroakışkan cihaz” Hüseyin Deniz GÜNGÖR’ün “Tank davulu akord yapılanması” Abdullah TUNCEL’in “Kilitli mantolama yöntemi” buluşlarıyla yer aldı. 

Buluşçularımızdan Doç. Dr. Devrim PESEN OKVUR’un “Hücre biyolojisinde uzaklığa bağlı etkileşimlerin araştırılması için mikroakışkan cihazı” ve Hüseyin Deniz GÜNGÖR’ün “Tank davulu akord yapılanması” Altın Madalya, Abdullah TUNCEL’in  “Kilitli mantolama yöntemi” Gümüş Madalya ile ödüllendirildi.

Ayrıca, üç buluşçumuz Çin Buluşçular Birliği Özel Ödülüne layık görülürken, Doç. Dr. Devrim PESEN OKVUR’un buluşu İran Buluşçular ve Araştırmacılar Enstitüsü Özel Ödülüne layık görüldü.

Buluşçularımız başarılarından dolayı Türk Patent Enstitüsü Başkan Yardımcısı Dr. İbrahim YAŞAR ile fuarı ziyaret eden İsviçre Cenevre Başkonsolosumuz Nurdan BAYRAKTAR GOLDER tarfından da tebrik edildi.

Türk Patent Enstitüsü standında bu yıl tanıtılan buluşçular, kazandıkları madalyalar ve buluşlarına ilişkin kısa özetler şöyle: 

Doç. Dr. Devrim PESEN OKVUR, “Hücre biyolojisinde uzaklığa bağlı etkileşimlerin araştırılması için mikroakışkan cihaz” Altın Madalya

Buluş, hücreler ve çeşitli faktörler arasındaki uzaklıklara bağlı etkileşimlerin incelenmesini sağlayan bir mikroakışkan cihaz sunuyor. Bu cihaz kullanılarak, hücreler ve çeşitli faktörler arasındaki uzaklıklara bağlı etkileşimlerin belirlenmesi yöntemi ve bu etkileşimleri değiştirebilen ajanların belirlenmesi yöntemi de sunuluyor.

Hüseyin Deniz GÜNGÖR’ün “Tank davulu akord yapılanması” Altın Madalya

Buluş, vurmalı bir çalgı olan, çalma bölümlerini oluşturan dillere sahip ve gövdesinde bir alt boşluk içeren tank davulu ve bahsedilen tank davulun ağrılık merkezinin değiştirilmesi ile akordunun yapılmasını sağlayan ve dillerin altına konumlu mıknatısa sahip akort yapılanmasıdır. Bahsedilen mıknatısın bir anahtar vasıtası ile ileri geri hareket ettirilmesini sağlayan, dillerin üzerinde oluşturulmuş kanal içermesi ile ilgilidir.

Abdullah TUNCEL’in “Kilitli mantolama yöntemi” Gümüş Madalya

Buluş özellikle, enerji verimliliği için yapılan bina mantolama sistemlerinde kullanılan strafor plakaların özel bir formda kesilerek üzerinden bir parçanın çıkarılması, montaj sırasında kesilen bu parçanın daha önce kesildiği özel formlu kanala geçirilerek montajda kullanılan dübelin strafor plaka içerisine hapsedilmesi ile ilgilidir.

Fotoğraflar