Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Türk Patent Enstitüsü ile İran Fikri Mülkiyet Merkezi arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı. (07.04.2015)

Türk Patent Enstitüsü  ile İran Fikri Mülkiyet Merkezi arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başkanlığında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı kapsamında İran İslam Cumhuriyetine düzenlenen ziyaret çerçevesinde Türk Heyetinde yer alan Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN ile İran Fikri Mülkiyet Merkezi Başkanı Mohammad Hassan Kiani tarafından bir işbirliği protokolü imzalandı. 

Protokol ile iki kurum arasında eğitim, yasal çerçeveler, ticarileştirme ve teşviklerle ilgili konularda istişare, bilgi ve deneyim değişimi yapılması kararlaştırıldı. 

Ayrıca, Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) ve Dünya Ticaret Örgütü (WTO) ile ilgili alanlarda,  tanıtım, bilinçlendirme, ulusal ve uluslararası kanunlar ve düzenlemelerde Ortak Danışma Komitesi kurulması gibi konularda işbirliği yapılması, iş ortamının geliştirilmesinde etkin rol oynayan sektörlerde işbirliğinin geliştirilmesi öngörüldü. 

Protokole, beş yıllık geçerlik süresinin tarafların mutabakatı ile yenileneceği hükmü konuldu. 

İki ülke arasında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı  ilk kez 9 Haziran 2014 tarihinde Ankara'da yapılmıştı. 

İkinci toplantı sırasında imzalanan bu protokol, iki ülke ofisi arasında sınai mülkiyet alanında imzalanan ilk işbirliği protokolü olma özelliğini taşıyor.

 

Fotoğraflar