Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

TPE - GTO Arasında İşbirliği Protokolü (24.02.2015)

Türk Patent Enstitüsü (TPE) ile Gebze Ticaret Odası (GTO) arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Protokol imza töreninde konuşan TPE Başkan Yardımcısı Dr. İbrahim YAŞAR, patent sisteminin gelişmeleri tescillediğini ve patent belgesinin belli bir süre imtiyaz sağlayan önemli bir belge olduğunu söyledi.

Patentle ve faydalı modelin farkına dikkat çeken Dr. YAŞAR, tasarım yaparak üretim gerçekleştiren sanayicinin, sadece üretime yönelik faaliyet gerçekleştiren sanayiciden her zaman daha karlı olacağını ifade etti.

GTO Başkanı Nail ÇİLER ise, buluşların üzerinde hak sahibi olmanın ticari faaliyetlerde büyük avantajlar sağladığını vurgulayarak, "Ürünün patentini aldığınız zaman sadece kendiniz satabilir ya da lisansını vererek gelir elde edebilirsiniz. Bu önemli bir detay olup, üretime yönelik faaliyet gösteren bir işletme için hem ayrıcalık, hem de ekonomik yönden gelir sağlayacak bir unsurdur" diye konuştu.

Türk Patent Enstitüsü ve GTO arasındaki işbirliğinin GTO üyelerinin rekabet gücünün, ulusal ve uluslararası pazar paylarının artırılması yönünde geliştirilmesini amaçlayan Protokol kapsamında ayrıca GTO bünyesinde Bilgi Doküman Birimi kurulması kararlaştırıldı. 

Etkinlik çerçevesinde Türk Patent Enstitüsü uzmanlarınca sınai mülkiyet semineri verildi.

Fotoğraflar