Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Büyük Önder Atatürk Ebediyete İntikal Edişinin 76. Yılında Törenle anıldı. (10.11.2014)

Büyük Önder Atatürk ebediyete intikal edişinin 76. yılında Türk Patent Enstitüsü konferans salonunda düzenlenen törenle anıldı.

Atatürk’ün aramızdan ayrıldığı, saat 09.05’teki Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan tören, Türk Patent Enstitüsü Başkan Yardımcısı Dr. İbrahim YAŞAR’ın günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşma ile devam etti.

Dr. YAŞAR konuşmasında, Cumhuriyetimizin kurucu lideri ve ilk cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, ebediyete irtihalinin 76'ncı yıldönümünde saygı ve rahmetle yâd ediyoruz.” dedi

Dr. YAŞAR sözlerini şöyle sürdürdü:

“Büyük devletler ve medeniyetler kurmuş milletimizin zor günler geçirdiği bir dönemde, milletinin önüne düşerek bu büyük millete güvenmiş ve önderlik etmiş, milletin kendi iradesiyle kendini yönetme fikrini önceleyerek cumhuriyetimizin kuruluşunu gerçekleştirmiş, savaşlardan bitap düşmüş Anadolu insanının refahını artırmaya yönelik önemli ekonomik ve sosyal adımlar atarak toplumumuzun gelişmesine rehberlik etmiştir.

Demokratik ve çağdaş bir ülke idealini gerçekleştirmek üzere attığı adımlar günümüzde meyvelerini vermiş ve hızlı bir şekilde onun gösterdiği hedeflere ilerleyen, ekonomisi ve insan gücü ile dünya ile yarışabilen bir ülke haline gelinmesi noktasında önemli mesafeler alınmıştır. "Bu büyük başarıda kuşkusuz Gazi Mustafa Kemal ve yol arkadaşlarının hayalleriyle birlikte milletimizin inancının, sabrının, gayretinin, alın terinin, kardeşlik azminin ve ülkesine olan bağlılığının büyük payı bulunmaktadır. Güçlü tarihimiz yanında, şehitlerimizin ve gazilerimizin manevi varlıklarından güç alarak, mevcut sorunlarımıza çözüm bulabilecek, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100'ncü yıl dönümünde, muasır medeniyetler seviyesine çıkma hedefine kurumsal sorumluluğumuz çerçevesinde katkı sunmaya devam edeceğiz.”

Coğrafyamızda olup bitenlere baktığımızda barış ve huzur adasında yaşadığımızı daha iyi fark edebildiğimiz ifade eden Dr. YAŞAR, toplumumuzun güçlü bağlarla birbirine bağlılığının, sosyal dokumuzun gücünün, farklılıklarımız zenginliğimizdir anlayışının, kardeşlik hukukunun ön planda tutulmasının ve güçlü kurumsal yapılarımızın, barış ve huzur içinde yaşamaya devam etmemizin en önemli güvenceleri olduğunu söyledi. Laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucularının bizlere yüklediği görevin, ülkemizin, mutlu ve huzurlu insanların yaşadığı bir ülke olarak ebedi olarak yaşatılması olduğunu vurguladı. 

Dr. YAŞAR, Mustafa Kemal’in; “İçtimai hayatın başlangıcı, temeli aile hayatıdır.” deyişinden de ilham alarak güçlü bir sosyal kurumumuz olan aileyi daha da güçlendirmemiz gerektiğine dikkat çekti. “Tıpkı Mustafa Kemal gibi, yılmadan, ümitsizliğe kapılmadan ideallerimizin peşinden koşmalıyız.

Bunları yaparken, tarihi tecrübelerimiz ve güncel birikimlerimizle, ferasetin ve aklın ortak gücü rehberimiz olmalıdır. İnsanı önceleyerek, her şeyin insan için olduğunu bilerek, insan mutluluğunun önündeki tüm engellerin kaldırılması için çaba göstermeli, her ne gaye ile olursa olsun dünyevi kutsamaların tuzaklarına asla düşmemeliyiz. Bilmeliyiz ki dünyanın kutsal tek varlığı insandır. İnsan aklının ve tecrübesinin, bilimsel birikimin kullanılmasına engel olan her duruş, her oluşum insanı anlamamış demektir” dedi.

Özgür ve müreffeh bir ülkenin özgür ve mutlu bireyleri olmaya, gelecek nesillere böyle bir ülke bırakmaya mecbur olduğumuzu belirten Dr. YAŞAR,  konuşmasını, Atatürk’ün “Hürriyet olmayan bir memlekette, ölüm ve izmihlâl vardır. Her terakkinin ve kurtuluşun anası hürriyettir.” deyişini bugün çevremizde olup biten üzücü olaylardan daha iyi anlıyoruz. Sahip olduğumuz değerlerin farkında olarak geleceği daha aydınlık bir ülke inşa etme ideal ve azmini hep güncel tutmalıyız. Bu düşüncelerle, vefatının 76'ncı yıl dönümünde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal'i ve tüm silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi, gazilerimizi ve medeniyet değerlerimizi üreterek müreffeh Türkiye idealine katkı yapan tüm geçmişlerimizi tekrar saygı ve şükranla anıyorum" diyerek tamamladı.

Tören Atatürk’ün hayatının son döneminin ele alındığı belgeselin izlenmesiyle sona erdi.

Fotoğraflar