Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Patent ve Marka Vekilleri İstişare Toplantısı Türk Patent Enstitüsünde Gerçekleştirildi (07.11.2014)

Sınai mülkiyet alanında son dönemde yaşanan gelişmeleri değerlendirmek, patent ve marka vekilleri ile karşılıklı görüş alışverişinde bulunmak amacıyla düzenlenen toplantının açılışı, TPE Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN tarafından yapıldı.

Prof. Dr. Habip ASAN, sunumunda, 2014 yılı sonunda öngörülen başvuru ve tescil sayıları, TPE tescil işlemlerinde ve iş süreçlerindeki değişiklikler, (KEP) kayıtlı elektronik posta (elektronik tebligat) sisteminde uygulamalardaki gelişmeler ve online işlemler hakkında bilgiler verdi.

TPE’ye yapılan patent ve faydalı model başvurularının % 90’ının, marka başvurularının %75’inin, tasarım başvurularının %86’sının vekiller aracılığı ile yapıldığı bilgisini aktardı.

Zaman içerisinde kanuni zorunlulukların gerektirdiği işlemler dışındaki tüm başvuruların online olarak gerçekleştirilmesi hedefi doğrultusunda önümüzdeki dönemde online başvuruları daha da cazip hale getirecek değişiklikler yapılacağını söyledi.

İnternet üzerinden canlı olarak yayınlanan ve izleyenlerin e-posta ile gönderdikleri soruların da yanıtlandığı toplantının ilerleyen bölümlerinde, karşılıklı soru-cevap şeklinde sınai mülkiyet alanında ve vekillik sisteminde son dönemde yaşanan gelişmeler, yaşanan sorunlar ele alındı, görüş ve öneriler değerlendirildi.

Fotoğraflar