Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Türk- Alman İnovasyon Zirvesi (22.10.2014)

Türk - Alman Araştırma, Eğitim ve İnovasyon Yılı kapsamında düzenlenen Türk- Alman İnovasyon Zirvesi 21-22 Ekim 2014 tarihlerinde, Almanya'nın Frankfurt şehrinde gerçekleştirildi.

Zirvenin açılışında konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri IŞIK, İnovasyon toplantılarının iki ülke arasındaki işbirliğinin gelişmesine önemli katkılar sağlayacağını ifade etti.

Zirvenin girişimcilere yeni fırsatlar sunacağını belirten Bakan Işık, otomotiv, makine, elektronik, kimya, bilişim, ilaç, demir-çelik gibi sektörlerde Ar-Ge ve yenilik yatırımlarında işbirliklerinin yapılmasının önemine işaret etti. 

Almanya ile Bilim ve Teknoloji alanlarındaki ortaklıkların derinleştirilmesi temennisinde bulunan Bakan IŞIK, “Türkiye ve Almanya gibi iki büyük ekonominin sanayicileri ve üniversitelerinin kendi aralarında yeni ve kalıcı işbirlikleri yapabilmeleri için en uygun iklimi oluşturmaya çalışıyoruz.” dedi.

Bakan IŞIK, Almanya ile sınai mülkiyet alanında da çok önemli iş birliği yapıldığını ve Türkiye'de en fazla patent koruması talep eden ülkenin Almanya olduğunu dile getirdi. "Biz insan hakları, özgürlükler, çoğulculuk, farklılıklara saygı ve diyalog gibi Avrupa Birliği (AB) değerlerini benimseyen ve demokratik kültürünü daha da ileriye taşımaya çalışan bir ülkeyiz" diyen IŞIK, Türkiye'nin AB'ye üyeliği konusunda da Avrupalı dostlarından anlayış ve destek beklediğini vurguladı.

Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, Zirve çerçevesinde gerçekleştirilen Ar-Ge, küresel rekabet ve iki ülkedeki patent yasalarının ele alındığı panelde bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

Türkiye’de uygulanan patent sisteminden söz eden Prof. Dr. Habip ASAN, son yıllarda daha da önem kazanan sınai mülkiyetin ticarileştirilmesi konusundaki görüşlerini aktardı.

İki ülke kamu ve özel sektöründen üst düzey yöneticilerin, bürokratların katıldığı etkinlikte, Ar-Ge işbirlikleri, teknoloji eğilimleri, yatırım fırsatları ve deneyimleri paylaşıldı.

Ayrıntılı bilgi ve program

Fotoğraflar