Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı 54. Genel Kurul Toplantısı Cenevre'de Gerçekleştirildi (24.09.2014)

Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatının (WIPO) 2014 yılı Genel Kurul Toplantıları için Cenevre’de bulunan Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN başkanlığındaki Türk heyeti önemli temaslarda bulunmaya devam ediyor.

Bu yıl 54’üncüsü gerçekleştirilen ve yaklaşık 180 ülkeden 1000’e yakın delegenin katıldığı Genel Kurul Toplantısında Türkiye adına açılış konuşması yapan Prof. Dr. Habip ASAN, ikinci dönem yeniden seçilen WIPO Genel Müdürü Francis GURRY’i tebrik ederek, kendisine ve yeni üst düzey yönetim kadrosuna başarı dileklerini ifade etti. Prof. Dr. ASAN, Türk Patent Enstitüsünün kuruluşunun 20. yılı olan 2014 yılında, Türkiye’nin son yıllarda ortaya koymuş olduğu başarılı performansa paralel olarak marka başvurularında Avrupa birincisi, tasarım başvurularında da Avrupa 2’si olmasından duyduğu memnuniyeti belirtti.

Prof. Dr. ASAN, Genel Kurul gündemi kapsamında bir süredir müzakere edilmekte olan ve tasarım tescil işlemlerine ilişkin prosedürlerin tanımlandığı Tasarım Kanunu Anlaşmasının imzalanabilmesi amacıyla düzenlenmesi planlanan Diplomatik Konferansın ülkemizce desteklendiğini ifade etti. Halen görüşmeleri devam eden Genetik Kaynaklar, Geleneksel Bilgi ve Folklör ekseninde öngörülen diplomatik konferans için ise zamanın henüz erken olduğunu dile getirdi. Ülkemizde bir yerel WIPO bürosu açılması yönündeki talebimizin dile getirildiği toplantıda, söz konusu büronun ülkemizde devam eden diğer Birleşmiş Milletler çalışmaları ile entegre edilerek daha güçlü etki yapacağının altı çizildi.

Genel Kurul toplantısı kapsamında Türk heyeti ile WIPO Genel Müdürü Dr. Francis GURRY arasında Dünya Ticaret Örgütü Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcilisi Büyükelçi Haluk IlICAK başkanlığında bir görüşme gerçekleştirildi. Özellikle Türkiye’de kurulması planlanan fikri mülkiyet akademisi ve fikri mülkiyet yüksek lisans programlarına ilişkin gelişmelerin müzakere edildiği toplantıda, Prof. Dr. Habip ASAN ve Dr. Francis GURRY tarafından markaların uluslararası tesciline ilişkin Madrid sistemi kapsamında işbirliğini artırmayı amaçlayan bir ikili işbirliği protokolü imzalandı. Türk Patent Enstitüsü ve WIPO arasında elektronik veri aktarımının geliştirilmesi ve WIPO’da görevlendirilecek Madrid birimi uzmanlarına ilişkin işbirliğinin tanımlandığı protokol, 1 Ekim 2014 tarihinde yürürlüğe giriyor.

Prof. Dr. ASAN başkanlığındaki Türk Heyeti Genel kurul toplantılarının yanı sıra ulusal sınai mülkiyet ofisleri ve uluslararası kuruluşlarla yoğun temaslarda bulundu. Bu kapsamda Avrupa İç Pazar Uyum Ofisi (OHIM) Başkanı Antonio CAMPINOS başkanlığındaki OHIM heyeti ve Türk Patent Enstitüsü arasında yapılan görüşme kapsamında iki ülkenin 2015 yılı işbirliği programı planlandı. Avrupa Patent Ofisi (EPO) Başkanı Benoit BATTISTELLI başkanlığındaki İdari Konsey Kurulu toplantısında EPO’nun bir sonraki İdari Konsey toplantısı gündemi hakkında istişare yapıldı.

İkili görüşmeler sırasında en önemli gelişme Türkiye ile Tacikistan arasında yaşandı. Dünya Ticaret Örgütü Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Haluk ILICAK’ın rezidansında ve Tacikistan Büyükelçisinin de katılımıyla gerçekleştirilen imza töreninde iki ülkenin sınai mülkiyet ofisleri arasında teknik işbirliği protokolü imzalandı. Ayrıca, Bosna-Hersek, İngiltere, İran, İspanya, Tacikistan ve Tunus ile ikili işbirliği programları konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

22 Eylül 2014 tarihinde başlayan Genel kurul çalışmaları, gündem kapsamında Genel Kurula sunulan önerilerin üye ülkelerce oylanmasını takiben 30 Eylül 2014 tarihinde sona eriyor.

Fotoğraflar