Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

4. Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı (19.09.2013)

Antalya Ticaret Borsası tarafından düzenlenen 4. Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı, 19-22 Eylül tarihleri arasında Antalya’da Expo Center Fuar Merkezinde gerçekleştiriliyor.

Fuarın açılış töreninde konuşan Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, “Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı”nın Türkiye’nin gerçek zenginliği olan yerel ve geleneksel değerlerini son dört yıldır güçlü ve kararlı bir şekilde ülkenin gündemine taşıdığını belirterek, emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkürlerini sundu.

Prof. Dr. Habip ASAN, Türk Patent Enstitüsünün, yöresel ve geleneksel ürünlerimizin korunması ve hak ettikleri değerleri elde etmesi açısından önemli bir kararlılığa sahip olduğunu ifade etti. Yöresel özellikli ürünlerimizin belirli bir bölgeden çıktığını ve sadece o bölgede bulunabilecek karakteristik özellikler taşıdığını gösteren birer araç olan coğrafi işaretlerin yöresel ürünlerimizin kimlik belgesi olarak da görülebileceğini söyledi. 

Coğrafi işaret tesciliyle, coğrafi ürünlerin “gerçek üreticileri” tarafından kullanımına izin verildiğine dikkat çeken Prof. Dr. ASAN, tüketiciler açısından ise coğrafi işaret korumasının, yöresel ürünlerle ilgili gerekli standartların ve dolayısıyla beklenen kalitenin sağlanması ve bu kalitenin sürdürülebilirliğinin garanti altına alınması işlevi bulunduğunu belirtti. 

Ülkemizde mevcut durumda 172 adet tescilli coğrafi işaret bulunduğu, 230 civarında da coğrafi işaret başvurusuyla ilgili işlemlerin devam ettiği bilgisini aktaran Prof. Dr. Habip ASAN, diğer yandan ülkemizden Avrupa Komisyonuna 4 coğrafi işaret için başvurunun yapılmış olduğuna dikkat çekti. 

Prof. Dr. Habip ASAN, Türk Patent Enstitüsü’nün işlemleri devam eden başvurularla ilgili gerekli desteği sağlamaya çalıştığını, uluslararası tescil konusunda da tüm şehirlerimizin yerel birimlerine her türlü teknik desteği sağlamaya hazır olduğunu ifade ederek, coğrafi işaretler konusunda etkin bir denetim sisteminin oluşturulması konusunun da Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu bünyesinde faaliyet gösteren Fikri, Sınai Mülkiyet Hakları ve Ar-Ge Teknik Komitesi tarafından detaylı bir şekilde ele alındığını ve bu kapsamda TPE, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği koordinasyonuyla geçtiğimiz aylarda bir mevcut durum raporu hazırlandığını söyledi. “Bu raporun önümüzdeki dönemde yapacağımız çalışmalar için önemli bir başlangıç teşkil edeceğini düşünüyorum” dedi.

4. Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı'nda Kahramanmaraş dondurmasından Kayseri mantısına, Samsun'un sekiz köşe kasketinden Tokat bezine, Hakkari balından Aydın kestanesine kadar ülkenin dört tarafından yüzlerce ürün sergileniyor ve satışa sunuluyor. 22 Eylül'e kadar açık olan fuarı 100 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. 

Fotoğraflar