Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

3. Bilgi Ekonomisi Küresel Forumu İstanbul'da Yapıldı (23.10.2013)

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen “Bilgi Ekonomisi Küresel Forumu” 22-23 Ekim 2013 tarihlerinde İstanbul’da yapıldı. 

İlki Paris’te, ikincisi Seul’de yapılan Bilgi Ekonomisi Küresel Forumun üçüncüsü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteğiyle İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı. 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat ERGÜN’ün açılışına katıldığı Forumun, öğleden sonra gerçekleştirilen “Açık bilim: yeni sınır?” oturumunda, Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN bir konuşma yaptı. 

Prof. Dr. Habip ASAN, Moderatörlüğünü OECD Bilim, Teknoloji ve Sanayi Direktörlüğü Kıdemli Ekonomisti Mario CERVANTES’in yaptığı oturumda, açık bilim bağlamında sınai mülkiyet hakları konusunu ele aldı.

Toplantıya ev sahipliği yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat ERGÜN açılışta yaptığı konuşmada; ‘‘Ar-Ge bütçelerini muhakkak suretle korumak gerekmelidir. Krizden kalıcı olarak çıkmak için orta ve uzun vadede ülkelerin inovasyon yeteneklerinin muhakkak suretle gelişmesi gerekiyor. Bugün Ar-Ge bütçeleri üzerindeki kesintiler belki kısa dönemde mali yapıların düzelmesine diğer kalemlerle birlikte katkı sağlayabilirler ancak orta ve uzun vadede ülke ekonomilerinin Ar-Ge ve inovasyon hedeflerini korumaları gerekiyor” şeklinde konuştu. Dünyadaki büyüme sorununu aşmak için tüm ekonomileri bir dönüşüme tabi tutmak gerektiğini belirten Bakan ERGÜN, ‘‘Dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olmak gibi bir hedefimiz var. Bu hedefe ulaşabilmek için ne ürettiğimiz ve nasıl ürettiğimiz konusunda radikal değişiklikler yapmak ve rekabet gücünü Ar-Ge, inovasyon ve markalaşmada yakalamamız gerektiğini biliyoruz.Türkiye’nin hedeflerine ulaşması için üzerinde en fazla durması gereken konu bilim ve teknolojidir” dedi.

20 ülke temsilcisinin sunum yaptığı foruma ABD, İspanya, İngiltere, Japonya, Çin, Güney Kore, Almanya, Güney Afrika, Finlandiya, Fransa, İsveç ve Malezya gibi çok sayıda ülkeler katıldı. 

Fotoğraflar