Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

İstanbul'da 3. Teknogirişim Zirvesi (04.12.2013)

Bu yıl 3. düzenlenen Teknogirişim Zirvesi bugün İstanbul'da gerçekleştirildi. Açılışını Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat ERGÜN’ün yaptığı zirveye Türk Patent Enstitüsünü temsilen Enstitü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN katılım sağladı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat ERGÜN, konuşmasında, "Türkiye'de şehir içi ulaşım sistemleri için yazılım geliştiren bir arkadaşımızın, herhalde şehir içi otobüslerine taş atan bir başka gençten daha fazla haber olma hakkı vardır" dedi.

Kamuda ya da özel sektörde çalışma düşüncesinin hakim olduğu gençlik yerine, kendi işini kuran bireyler yetiştirilmesi gerektiğini aktaran Bakan ERGÜN, bu yapılırsa Türkiye'nin 2023 hedeflerine daha kolay ulaşılabileceğini dile getirdi. Türkiye'de mevcut yatırımların bundan sonra daha nitelikli yatırımlar olmak zorunda olduğunu belirten Bakan ERGÜN, "Ancak daha da önemlisi çok sayıda yeni nitelikli teknoloji yoğun firmalar kurulacak" dedi.

Teknogirisim sermayesinden 1034 girisimci gencin faydalandığını aktaran Bakan ERGÜN, Teknogirişim ya da Ar- Ge desteklerinin hem büyük riskler hem de büyük fırsatlar içerdiğine dikkat çekerek, girişimcilere verilen 100 milyon lira tutarındaki desteğin bugün Türkiye ekonomisi için önemli para olmaktan çoktan çıktığını ifade etti.

Zirveye katılan teknogirişimci gençlere plaket verilen törenin ardından Bakan ERGÜN, beraberindekilerle birlikte stantları gezdi.

Genç girişimciler-melek yatırımcılar buluşmasına da ev sahipliği yapan Zirvede ayrıca 120 teknogirişimci gencin prototipleri sergilendi. 

Fotoğraflar