Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Pamukkale Üniversitesinde 'Üniversite - Sanayi İşbirliğinde Teknokentlerin Rolü' Paneli (06.12.2013)

Pamukkale Üniversitesinde düzenlenen 'Üniversite - Sanayi İşbirliğinde Teknokentlerin Rolü" konulu Panelde, ADIM Üniversiteleri Birliği rektörleri bir araya geldi.

Panele konuşmacı olarak katılan Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, üniversite-sanayi işbirliğinde teknokentlerin rolünü ve etkili bir işbirliği aracı olarak sınai mülkiyeti anlattı.

Türkiye’de temel sorunun inovasyon döngüsünün işlememesi olduğundan söz eden Prof. Dr. ASAN, bilgiyi üreten üniversitelerin bunları sınai mülkiyete, üretimi gerçekleştiren sanayicilerin ise sınai mülkiyeti üretime dönüştürmekte sorunları olduğunu, üniversite – sanayi işbirliğinin oluşturulması halinde bu sorunların aşılabileceğini aktardı.

Üniversite - Sanayi işbirliği ve teknokent konusu gündeme geldiğinde katma değeri yüksek bilgi tabanlı bir ekonomik yapının büyük önem taşıdığını belirten Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, fikri ve sınai mülkiyete önem veren sektörlerin daha çok istihdam ve milli gelir yarattığını söyleyerek, üniversitelerde bilgiyi, fikri mülkiyete dönüştürmek adına hareketliliğin başladığını sözlerine ekledi.

Sınai mülkiyetin, tüm tarafların ortak çıkarlarına hizmet eden ve taraflar arasında işbirliğini kolaylaştıran stratejik bir araç olduğunu belirten Prof. Dr. Habip ASAN, sanayicilerin sınai mülkiyeti rekabet aracı olarak görüp, sahip oldukları sınai mülkiyetin yanı sıra potansiyel sınai mülkiyet imkanlarını da göz önünde bulundurarak, üniversite yeniliklerinin potansiyelinin farkına varmaları gerektiğinden bahsetti.

Üniversitelerin ise sınai mülkiyeti, stratejik bir araç olarak görmeleri, sınai mülkiyet politikası geliştirmeleri, sınai mülkiyet konularında daha aktif olmaları, sınai mülkiyet sahipliği açısından güçlendirilmeleri ve tıpkı sanayi kesiminde olması gerektiği gibi sınai mülkiyete daha fazla önem verip bu yönde başarı örneklerini çoğaltmaları gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Habip ASAN, üniversite - sanayi işbirliğinin önemine dikkat çekti. 

Akademisyenlere sınai mülkiyeti bilgi kaynağı olarak kullanmaları, inovasyon ve buluş odaklı akademik çalışmaların sınai mülkiyet potansiyelinin farkında olmaları ve sınai mülkiyet konusuna daha fazla önem vermeleri yönünde tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Habip ASAN, Türk Patent Enstitüsü’nün faaliyetleri ve üniversite- sanayi işbirliğinin geliştirilmesi yönünde yürütülmekte olan projeler hakkında bilgiler verdi.

Moderatörlüğünü ADIM Üniversiteleri Birliği Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin BAĞCI’nın yaptığı Panele katılan diğer konuşmacılar, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail YÜKSEK, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet KARACA, Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim TEFEN ile Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman KOCASERT oldu. 

Fotoğraflar