Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Türk Buluşları Cenevre Buluş Fuarından Ödüllerle Döndü (07.04.2014)

02 – 06 Nisan 2014 tarihleri arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen 42. Cenevre Uluslararası Buluşlar Fuarında Türk Patent Enstitüsü standında tanıtılan 3 yerli buluşçumuzun buluşları kendi kategorilerinde düzenlenen yarışmalarda iki Altın, bir Gümüş Madalya kazandı.

45 ülkeden 700'den fazla buluş sahibinin ve 1000 kadar buluşun tanıtıldığı fuarda Türk Patent Enstitüsü, Prof. Dr. Bülent ORAN'ın "Kalıcı total yapay kalp cihazı", Burak YILMAZ’ın “Yeni nesil DNA ve gen sentezi yöntemi geliştirilmesi” ve Tolga ERDEN'in "Patlayan şeker üretim yöntemi ve cihazı" buluşlarıyla yer aldı.

Buluşçularımızdan Prof. Dr. Bülent ORAN’ın “Kalıcı total yapay kalp cihazı” ve Tolga ERDEN’in “Patlayan şeker üretim yöntemi ve cihazı” Altın Madalyaya layık görülürken, Burak YILMAZ’ın “Yeni nesil DNA ve gen sentezi yöntemi geliştirilmesi” Gümüş Madalya ile ödüllendirildi. Ayrıca, Prof. Dr. Bülent ORAN’ın buluşu Romanya Sibiu Üniversitesi ve İran Buluşçular ve Araştırmacılar Enstitüsü özel ödülüne layık görüldü. 

Türk Patent Enstitüsünün tanıttığı buluşçularımızın buluşları ile kazandıkları ödüller şöyle: 

Prof. Dr. Bülent ORAN'ın "Kalıcı total yapay kalp cihazı" Altın Madalya 
Son dönem kalp yetmezliği gelişmiş ve artık kalp nakli programına alınmış hastalar için geliştirilmiş, hastanın kalbine cerrahi girişimle yerleştirilecek olan yapay kalp cihazıyla ilgilidir. Cihazın tasarımında teknik olarak fırçasız eşzamanlı servo elektrik motorlarının değişik türlerinin tüm avantaj ve dezavantajları dikkate alınmış ve doğrudan sürüş teknolojisi (direct drive technology) kullanılmıştır.

Özel tasarıma sahip elektrik motorlarının ve kanat tasarımlarının ayrıntıları belirlenirken insan vücuduna en uygun, en sorunsuz olan ve teknolojisi eskimeyecek olan bir tasarım üzerinde çalışılmıştır. Ayrıca gerekli olan enerjinin “kablosuz enerji aktarımı ile sağlanması öngörüldüğü için cihazın enerji tüketiminin oldukça az olması ve yıllarca hastalara yüksek bir yaşam kalitesi sunması öngörülmüştür.

Tolga ERDEN'in "Patlayan şeker üretim yöntemi ve cihazı" Altın Madalya
Ulusal ve uluslararası patenti alınmış olan makine ve yöntem sayesinde, sektör için önemli ürünlerden biri olan granül patlayan şeker ve asıl inovasyon olan şekilli patlayan bonbon üretilebilmektedir. Dünyada bir başka benzeri olmayan şekilli patlayan bonbon, konvansiyonel bir bonbonun şekline ve patlayan şekerin efektine sahip bir füzyondur. Şeker ağza tek parça olarak konulmaktadır. Şekilli patlayan bonbon, kişisel yeme hızına bağlı olarak 6-9 dk boyunca ağızda aktif bir şekilde kalmaktadır. Ağza konulduğu andan itibaren meydana gelen ufak patlamalar sayesinde ses çıkartmaya ve size dokunmaya başlarken aynı zamanda bitene kadar çoğunlukla şeklini muhafaza etmektedir.

Burak YILMAZ, “Yeni nesil DNA ve gen sentezi yöntemi” Gümüş Madalya 
Sentetik biyoteknoloji endüstrisi artan sentetik gen taleplerini karşılayabilmek için yüksek verimli, ucuz ve güvenilir DNA sentezi metotlarına ihtiyaç duymaktadır. Yeni sentetik biyolojik sistemlerle farklı biyoteknolojik uygulamalar amaçlı genomları, biyokimyasal yolakları, enzimleri ve antikorları geliştirebilmek için yüksek kalitede uzun sentetik genler gereklidir.

Işıkla kontrol edilebilen yeni bir DNA ve gen sentezleme yöntemi ile sentez aşamalarını azaltarak magnetic mikropartiküller üzerinde doğru ve hızlı tez zincir DNA inşası yapılması sağlanabilmektedir. Uzun ve yüksek kaliteli genler bu magnetic mikropartüküllerin üzerinde tek ve çift zincirli DNA talebe göre birlikte sentezlenebilmektedir. Gen sentezi sırasında DNA'yı okuyarak eş zamanlı sentez kontrolü de yapılabilmektedir. 

Fotoğraflar